Terminal przeładunkowy to miejsce, w którym dochodzi do zmiany środka transportu na inny, i co się z tym wiąże - przeładunku transportowanych towarów. W praktyce terminale zajmują ogromną powierzchnię, wyposażone są w szereg rozwiązań umożliwiających przeładunek, jak chociażby urządzenia przeładunkowe, czy bocznice kolejowe. Dodatkowo, najnowocześniejsze w tym zakresie obiekty oferują dostęp do usług fakultatywnych, z których skorzystanie zdecydowanie usprawnia i przyspiesza procesy logistyczne. Terminale przeładunkowe stanowią niezwykle ważne ogniowo systemu dostaw. To w dużej mierze od nich zależy szybkość, z jaka realizowane są przewozy. Co powinien wiedzieć przedsiębiorca, korzystający z takiego rozwiązania?
Nowoczesny terminal przeładunkowy wychodzi naprzeciw potrzebom i oczekiwaniom firm transportowych, dystrybutorów, czy importerów. Co dokładnie to oznacza? Otóż korzystając z konkretnego obiektu warto sprawdzić, jakie rozwiązania są wraz z nim oferowane. Dla przykładu, terminal przeładunkowy od tezet.pl, który dedykowany jest przeładunkowi płynnych gazów węglowodorowych z kolejowych cystern szerokotorowych do kolejowych cystern normalnotorowych wg standardu europejskiego, oraz do autocystern, umożliwia skorzystanie z usług przeładunku (wagon - wagon, wagon - cysterna), ale także:
Trzeba przyznać, że taka kompleksowość obsługi sprawia, że terminal przeładunkowy staje się jeszcze bardziej istotnym elementem w procesie transportu, który dodatkowo może znacząco usprawnić ten proces.
Dla sprawnej i bezpiecznej obsługi przeładunku, ale także dla realizacji usług dodatkowych, jakie oferuje terminal, ważne jest, aby pracownicy firm korzystających z takiego rozwiązania zapoznali się wcześniej z obowiązującymi w konkretnym przypadku zasadami i wymaganiami. Określone procedury stają się standardem zwłaszcza w zakresie terminali portowych, czy wielkich baz chemicznych. To tutaj w zasadzie konieczność, jeśli chcemy dochować zasad bezpieczeństwa i zminimalizować potencjalną ilość wypadków. Na każdym terminalu przecież sporo się dzieje - przejeżdżają przewoźnicy, pracują dźwigi, suwnice. Czasem konieczne jest zatem zaopatrzenie się w środki ochrony osobistej, np. kaski.
Wybrane terminale przeładunkowe, głównie zachodnioeuropejskie, często wymagają od kierowców zdania odpowiednich testów - online lub tradycyjnych, papierowych - potwierdzających znajomość obowiązujących na terminalu zasad i reguł. Niestety raz zdany test nie zapewnia bezterminowej możliwości korzystania z terminalu. Dokumenty należy co jakiś czas odświeżać.
Aktualności
|
Porady
|
Gościnnie
|
Katalog
Bukmacherzy
|
Sprawdź auto
|
Praca
biurowirtualnewarszawa.pl wirtualne biura w Śródmieściu Warszawy
Artykuł może w treści zawierać linki partnerów biznesowych
i afiliacyjne, dzięki którym serwis dostarcza darmowe treści.
*
Salesforce: 71% rozwijających się małych i średnich firm przetrwało pandemię dzięki digitalizacji
|
|
|
|
|
|