Telekomunikacja w UE: nowe przepisy wchodzą w życie

21-12-2009, 08:16

Od soboty obowiązują nowe przepisy unijne dotyczące telekomunikacji. Wiele z nich musi poczekać na transpozycję do przepisów krajowych, ale rozporządzenie ustanawiające Europejski Urząd ds. Rynku Łączności Elektronicznej (BEREC) jest bezpośrednio stosowane i wejdzie w życie w ciągu 20 dni.

Wchodzący w życie Pakiet telekomunikacyjny został przyjęty pod koniec listopada. Reforma ma ułatwić konsumentom m.in. szybką zmianę operatora z zachowaniem dotychczasowego numeru oraz zagwarantowanie w umowie określonych wskaźników jakości usługi. Ciekawą nowością jest też obowiązek informowania o wyciekach danych. Przegląd wszystkich reform można znaleźć w innym tekście DI.

>>> Czytaj: Pakiet telekomunikacyjny: Operator poinformuje o minimalnej jakości usług

Nowe przepisy miały wejść w życie po publikacji w Dzienniku Urzędowym UE. To nastąpiło w ubiegły piątek. Transpozycja pakietu reform do prawa krajowego w 27 państwach członkowskich UE powinna nastąpić do czerwca 2011 r. Bezpośrednio stosowane jest jednak rozporządzenie ustanawiające BEREC. Urząd ma zacząć działaś wiosną przyszłego roku.

Nowy urząd tworzą szefowie 27 krajowych regulatorów rynku telekomunikacyjnego. Decyzje będą zasadniczo podejmowane większością dwóch trzecich głosów. Inaczej będzie w przypadku opinii wydawanych przez BEREC w kontekście analiz przeprowadzanych przez Komisję co do środków, jakie zostały jej notyfikowane przez krajowych regulatorów. Te będą przyjmowane zwykłą większością.

Decyzje BEREC będą przygotowywane z pomocą niezależnych ekspertów. Ponadto BEREC będzie sprawował funkcje doradcze, wspierające i uzupełniające w stosunku do prac krajowych regulatorów rynku telekomunikacyjnego, zwłaszcza związanych z decyzjami regulacyjnymi o zakresie transgranicznym.

Ustanowienie nowego europejskiego urzędu ds. telekomunikacji BEREC jest wyraźnym potwierdzeniem naszego zaangażowania, aby europejscy operatorzy telekomunikacyjni i konsumenci nie musieli już dłużej odczuwać istnienia granic państwowych, jeśli chodzi o dostęp do sieci i świadczenie usług telekomunikacyjnych - powiedziała Viviane Reding, unijna komisarz odpowiedzialna za telekomunikację. - Obecnie, po opublikowaniu w Dzienniku Urzędowym dyrektyw reformujących sektor, proszę państwa członkowskie o rozpoczęcie prac nad sprawną transpozycją przepisów do prawa krajowego. Szybka i prawidłowa transpozycja będzie miała zasadnicze znaczenie dla osiągnięcia pewności prawnej, zwiększenia konkurencyjności i stymulowania inwestycji na rozwijającym się europejskim rynku telekomunikacyjnym.

Zdaniem KE w wyniku reformy unijnego rynku telekomunikacyjnego 500 milionów obywateli UE skorzysta na wzroście konkurencji i umocnienia prawa do prywatności podczas korzystania z usług telekomunikacyjnych. Jeśli chodzi o widmo radiowe, obecnie w gestii państw członkowskich pozostaje dostosowanie ich systemów rozdziału i licencjonowania do nowych przepisów, tak aby użytkownikom widma zapewnić większą elastyczność.

Komisja przygotuje wniosek dotyczący pierwszego programu w zakresie polityki dotyczącej widma radiowego. Ponadto w ubiegły piątek opublikowano decyzję Komisji zmieniającą status zespołu ds. polityki widma radiowego. Ma to w pełni umożliwić mu sprawowanie funkcji doradczych w pracach przygotowawczych związanych z projektem programów dotyczących widma radiowego dla Komisji.

>>> Czytaj także: Pakiet telekomunikacyjny przyjęty - co z prawami internautów?


Źródło: Komisja Europejska
Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
  
znajdź w serwisie

RSS  
RSS  

RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  
« Wrzesień 2021»
PoWtŚrCzwPtSbNd
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
27282930