Telefon służbowy na wakacjach

19-06-2018, 22:36

Podwładni, na co dzień pochłonięci pracą, często zarzekają się, że w trakcie urlopu nie odbiorą służbowego telefonu i nie sprawdzą firmowej poczty. Nie zawsze jednak dotrzymują słowa. Zabierając ze sobą służbowy telefon, nie tylko odbierają sobie prawo do pełnego wypoczynku, ale przede wszystkim narażają firmę na niebezpieczeństwo.

Nie od dziś wiadomo, że pracownicy korzystają czasem ze służbowego sprzętu również w domu, wykorzystując go nie tylko do celów związanych z pracą. W czasach, w których każdy chce być “pod telefonem” służbowego smartfona zabierają ze sobą nawet na wakacje. Większość z nich, nie zdaje sobie jednak sprawy, że naraża wtedy firmę na duże niebezpieczeństwo.

Jakie główne zagrożenia wymieniają specjaliści ds. bezpieczeństwa IT? Przede wszystkim ataki cyberprzestepców. Z roku na rok jest ich coraz więcej. Przestępcy działają coraz sprawniej, atakując przykładowo urządzenia osób korzystających z publicznego WiFi. W ten sposób mogą wykraść wszystkie dane znajdujące się w naszym telefonie - począwszy od kontaktów, po hasła i loginy do kont bankowych.

Kolejnym, bardzo łatwym sposobem jest po prostu kradzież naszego telefonu. Podczas urlopu nie trudno o roztargnienie, pogubienie rzeczy. Jeśli pracownik straci służbowy telefon, tak naprawdę sam odda dane naszej firmy w niepowołane ręce.

Wyciek poufnych informacji narażających na straty finansowe to w ostatnim czasie bardzo gorący temat. Wszystko za sprawą RODO, które właśnie weszło w życie. Nieodpowiednia ochrona skończyć może się nałożeniem kar finansowych na firmę oraz zaważyć na jej dobrej reputacji.

Jak można się chronić przed utratą danych?

Z pomocą przedsiębiorcom przychodzą aplikacje zarządzające i kontrolujące urządzenia mobilne. Mobile Device Management (MDM) - bo tak są nazywane te systemy - pozwalają na zwiększenie bezpieczeństwa danych firmowych. Kontrolują także aktywność pracowników na urządzeniach mobilnych należących do firmy - odpowiadają za centralne zarządzanie urządzeniami mobilnymi z iOS i Androidem w sieci firmowej. W ich skład wchodzą m.in. funkcje antykradzieżowe, kontrola przez zmanipulowanymi aplikacjami ze sklepu Play, czy ukrywanie kontaktów. Dzięki temu nic nie wydostanie się poza firmę, a przedsiębiorca może być spokojny o przepisy RODO. Warto zainwestować w dobry program antywirusowy, który ukryje ważne kontakty, dane adresowe, historię połączeń i wiadomości. Ponadto, zablokuje urządzenie, jeśli ktoś spróbuje zmienić w nim kartę sim. W przypadku utraty telefonu oprogramowanie pozwala na zdalne wykasowanie danych, a za pomocą sygnału GPS będzie można zlokalizować swój sprzęt. Najprostszym sposobem jest jednak pozostawienie służbowego sprzętu w domu lub w firmie.

Źródło: G DATA


Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
  
znajdź w serwisie


RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  
« Październik 2021»
PoWtŚrCzwPtSbNd
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031