Spółka Tele2 zwróciła się do Telekomunikacji Polskiej z wnioskiem o zawarcie nowej umowy, określającej warunki hurtowego dostępu do sieci (abonament w ramach WLR). Wcześniej TP groziła operatorowi odcięciem klientów od sieci i niepodłączaiem nowych.
Dokładnie miesiąc temu TP zagroziła operatorowi Tele2, że nie będzie podłączać nowych klientów i odetnie obecnych. Chodzi o klientów korzystających z usług Tele2 na łączach TP. Dominujący operator zażądał nowej umowy o współpracy z Tele2 twierdząc, że wydana przez Annę Streżyńską decyzja dotycząca współpracy międzyoperatorskiej jest nieważna.
Tele2 nie poddało się naciskom ze strony TP, ponieważ po podpisaniu umowy zaproponowanej przez TP firma ta nie miałaby możliwość stworzenia oferty atrakcyjnej dla klientów. Operator zapoponował jednak teraz umowę według własnego pomysłu.
Rzecznik Tele2 zapewnił, że proponowana teraz umowa jest w pełni zgodna ze wzorem umowy załączonym do oferty ramowej wydanej przez Prezesa UKE w dniu 8 kwietnia br. (RIO 2008). Zgodnie z art. 43 ust. 6 ustawy Prawo telekomunikacyjne, TP jest zobowiązania do zawierania umów na warunkach nie gorszych niż określone w RIO.
Zdaniem przedstawicieli Tele2 podpisanie zaproponowanej umowy najprostszym sposobem rozwiązania wszystkich wątpliwości, jakie narosły wokół podstaw prawnych świadczenia usługi WLR na rzecz Tele2.
- Jeśli TP nie będzie chciała podpisać wyżej wymienionej umowy lub będzie proponować warunki inne niż we wzorze umowy załączonym do oferty ramowej, będzie można to jednoznacznie zinterpretować jako odmowę realizacji obowiązków nałożonych decyzją Prezesa UKE, a zaakceptowanych przez Komisję Europejską. Będzie to też potwierdzać, że działania przeprowadzane przez TP (...) były szantażem mającym na celu wyeliminowanie konkurencji poprzez narzucenie skrajnie niekorzystnych warunków zanim pojawi się nowa oferta ramowa, a nie rozwiązaniem rzekomej niejasności prawnej – mówił Karol Wieczorek, rzecznik Tele2.
AKTUALIZACJA
Telekomunikacja Polska w odniosła się do propozycji Tele2. Przedstawiciele biura prasowego w e-mailu dla Dziennika Internautów zwrócili oni uwage na to, że dotychczas świadczenie przez TP na rzecz Tele2 usługi hurtowej sprzedaży abonamentu (WLR) nie regulowała umowa, lecz decyzja UKE. Tele2 wciąż twierdziło jednak, że decyzja UKE nadal obowiązuje i odrzuciło ofertę zawarcia porozumienia. Teraz jednak zaproponowano umowę i w związku z tym przedstawiciele TP stwierdzili...
...że obecnie Tele2 wysyłając do TP pismo z propozycją zawarcia umowy w spr. WLR na zasadach określonych w ofercie ramowej RIO 2008 potwierdza nasze stanowisko, że uchylona przez sąd wcześniejsza decyzja UKE przestała obowiązywać.
Ponadto w odpowiedzi od TP czytamy.
TP zna swoje obowiązki wynikające z wydanej niedawno przez regulatora oferty ramowej RIO 2008 i dołoży starań, żeby je wykonywać. Model świadczenia usługi WLR zgodny z tą ofertą ma zacząć obowiązywać za 5 miesięcy, zatem ewentualna umowa będzie regulować współpracę pomiędzy TP a Tele2 w przyszłości.
TP mimo braku podstawy prawnej zapewniła ciągłość świadczenia usług klientom Tele2, więc w ich sytuacji nic się nie zmienia.
Aktualności
|
Porady
|
Gościnnie
|
Katalog
Bukmacherzy
|
Sprawdź auto
|
Praca
biurowirtualnewarszawa.pl wirtualne biura w Śródmieściu Warszawy
Artykuł może w treści zawierać linki partnerów biznesowych
i afiliacyjne, dzięki którym serwis dostarcza darmowe treści.
*