Apple Facebook Google Microsoft badania bezpieczeństwo patronat DI prawa autorskie serwisy społecznościowe smartfony

Technologia a człowiek, szybka likwidacja miejsc pracy - wnioski dla Polski, technologia nie za wszelką cenę

12-05-2016, 07:57

Postęp technologiczny oddziałuje silnie na rynek pracy. Permanentna restrukturyzacja wywołana stałym postępem technologicznym charakteryzującym czasy od rewolucji przemysłowej wymaga stałych dostosowań rynku pracy. W wyniku oddziaływania postępu jedne miejsca pracy powstają, inne zanikają. Zmiany w strukturze popytu na pracę wymagają dostosowań po stronie podaży. Niedoskonałości rynku pracy powodują, że na skutek tych zmian część siły roboczej pozostaje czasowo bez pracy.

robot sprzątający

reklama


Implementacja nowych technologii w stosunku do istniejących miejsc pracy wymaga specyficznych dla danej technologii umiejętności, czego konsekwencją jest fakt, że niektórzy pracownicy mogą nie być w stanie dostosować się do wymagań danej technologii. Możliwa jest sytuacja, w której nie będą one w stanie zaimplementować zmian wynikających z neutralnego postępu technologicznego.

Rozwój technologiczny, automatyzacja procesów produkcyjnych, przyczyniają się do redukcji zatrudnienia oraz uznania wielu tradycyjnych zawodów za zbędne. Jedne gałęzie gospodarki wypierają inne, w związku z czym zachodzi konieczność przekwalifikowania, czy przezawodowienia siły roboczej. Poglądy na temat pracy w społeczeństwie rozwiniętym technologicznie są skrajnie różne, od pesymistycznych, twierdzących, że postęp technologiczny rozwinie się na tyle ekspansywnie, że do wykonywania pracy wystarczy jedynie 5% siły roboczej, a bezrobocie stanie się głównym problemem społecznym, do bardzo optymistycznych upatrujących w rozwoju technologicznym między innymi poprawy jakości życia (krótszy czas pracy, więcej czasu wolnego, który można odpowiednio zorganizować).

Bezrobocie technologiczne czyli bezrobocie powstałe w wyniku odkrywania nowych metod ekonomizacji pracy w szybszym tempie niż pojawiają się nowe obszary zatrudnienia. Bezrobocie to może mieć trzy wymiary:

  • przejściowy
  • strukturalny
  • permanentny

 

Bezrobocie technologiczne w krótkim i długim okresie

bezrobocie technologiczne

Źródło: M. Bitner, Czas technologii Praca i instytucje rynku pracy w XXI wieku, Warszawski Instytut Studiów Ekonomicznych

 

W krótkim okresie czasu bezrobocie technologiczne bardzo niekorzystnie wpływa na rynek pracy powodując niepełne zagospodarowanie siły roboczej – tempo likwidacji dotychczasowych miejsc pracy jest znacznie wyższe od tempa powstawania nowych miejsc pracy. Sytuacja ta jest zatem niekorzystna i kraje zagrożone takim bezrobociem powinny stosować rozważną politykę w tym obszarze.

Polska to jeden z krajów europejskich najsilniej narażony na wpływ rozwoju technologicznego na rynek pracy. W 2014 r. Warszawski Instytut Studiów Ekonomicznych (WISE), specjalizujący się w doradztwie strategicznym, analizach ekonomicznych i instytucjonalnych opublikował raport „Czy robot zabierze ci pracę? Sektorowa analiza komputeryzacji i robotyzacji europejskich rynków pracy”. Raport uznał Polskę za jedno z państw należących do ścisłej czołówki pod względem podatności na automatyzację zadań wykonywanych w pracy.

 

Odsetek miejsc pracy silnie zagrożonych przez automatyzację w Europie wg PKB per capita

miejsca pracy zagrożone automatyzacją europa

Źródło: Raport „Czy robot zabierze ci pracę? Sektorowa analiza komputeryzacji i robotyzacji europejskich rynków pracy”, Warszawski Instytut Studiów Ekonomicznych, Warszawa 2014.

 

Wiele opracowań wskazuje zawody, które mogą być najbardziej i najmniej zagrożone w kontekście rozwoju technologicznego. Jednym z nich jest opracowanie „Zatrudnienie w Polsce 2013” Instytutu Badań Strukturalnych oraz prognozy na portalu PrognozowanieZatrudnienia.pl. Wskazywane są tu zawody przegrane (spadek liczby zatrudnienia) i zawody wygrane (wzrost liczby zatrudnionych). Głównymi wygranymi w 2020 r. będą specjaliści w kwestiach ekonomicznych, technicznych i prawnych, a przegranymi robotnicy przemysłowi i rzemieślnicy.

>> Czytaj także: Czy robot zabierze Ci pracę? Robotyka a rynek pracy w XXI wieku

 

Wygrani i przegrani na rynku pracy w 2020 roku

rynek pracy 2020

Niestety polskiego rynku pracy nie cechuje dobre przygotowanie do nieuniknionych zmian. Kluczowe znaczenie ma tu bowiem dopasowanie wykształcenia do potrzeb rynku pracy. Piotr Lewandowski z Instytutu Badań Strukturalnych przeprowadził analizę porównawczą kierunków kształcenia na wyższych uczelniach w Polsce i Niemczech w 2012 roku. W Niemczech 49% studentów zdobywała wykształcenie na kierunkach technicznych, przyrodniczych, związanych ze zdrowiem lub z opieką społeczną. W Polsce wskaźnik ten wyniósł jedynie 30%, natomiast nauki humanistyczne – aż 38%.

 

Dopasowanie wykształcenia do rynku pracy Niemcy vs Polska 2012

wykształcenie a rynek pracy niemcy polska 2012

Postulować należy zatem dostosowanie rynku pracy do nowych wyzwań poprzez wsparcie adaptacji wzrostu produktywności gospodarki oraz dynamizacji sektora edukacyjnego XXI wieku w tym w szczególności zdolności adaptacyjnych. Podkreślić należy, iż w wielu zamożnych państwach nie podjęte zostały wystarczające działania prowadzące do znalezienia dobrych miejsc pracy dla osób, które straciły posady z powodu postępu technicznego. Nadmiar taniej siły roboczej skutkował zaś brakiem motywacji przedsiębiorstwa do inwestycji, które spowodowałyby wzrost wydajności.

Autor: dr Łukasz Kryśkiewicz, pracownik Ministerstwa Cyfryzacji


Źródła:

  1. Bitner M., Czas technologii Praca i instytucje rynku pracy w XXI wieku, Warszawski Instytut Studiów Ekonomicznych.
  2. Lesner W., Rola doradcy zawodowego na zmieniającym się rynku pracy, Acta Pomeriana, nr 4/2012.
  3. Raport „Czy robot zabierze ci pracę? Sektorowa analiza komputeryzacji i robotyzacji europejskich rynków pracy”, Warszawski Instytut Studiów Ekonomicznych, Warszawa 2014.
  4. Raport „Zatrudnienie w Polsce 2013 – Praca w dobie przemian strukturalnych” Instytut Badań Strukturalnych, Warszawa 2014.
  5. www.prognozowanieZatrudnienia.pl

Aktualności | Porady | Gościnnie | Katalog
Bukmacherzy | Sprawdź auto | Praca
biurowirtualnewarszawa.pl wirtualne biura w Śródmieściu Warszawy


Artykuł może w treści zawierać linki partnerów biznesowych
i afiliacyjne, dzięki którym serwis dostarcza darmowe treści.

              *              



Ostatnie artykuły:


fot. DALL-E



fot. DALL-E



fot. Freepik



fot. DALL-E



fot. DALL-E


Tematy pokrewne:  

tag rynek pracytag robotykatag pracatag postęptag automatyzacja