Tanie, proste i ergonomiczne – domy parterowe

11-01-2017, 14:45

Małe domy parterowe cieszą się szczególną popularnością wśród inwestorów. Dlaczego? Odpowiedź jest prosta – pragniemy posiadać niezależną przestrzeń, bez ponoszenia wysokich kosztów. Osoby decydujące się na takie projekty zwykle analizą nie tylko koszty samej budowy, ale także późniejszej eksploatacji.

projektowanie domu fot. tooba.pl

Co wpływa na koszty budowy i eksploatacji domu?

Jeśli chcemy, by budowa domu zamknęła się w kosztach porównywalnych do zakupu mieszkania w bloku, zadanie zdecydowanie ułatwi nam wyszukiwarka domów tanich w budowie. Takie rozwiązanie znajdziemy na stronie Tooba.pl, gdzie poszczególne projekty zostały posegregowane między innymi według funkcjonalności, eksploatacji, kosztów budowy czy też samego utrzymania domu. Wśród nich dostępne są domy dostosowane do różnorodnych wymogów zabudowy i rodzaju działki. Dokonując przeglądu domów tanich w budowie widoczna jest pewna tendencja – domami najbardziej ekonomicznymi są te o zwartej i prostej bryle, ponieważ to właśnie poziom skomplikowania tego elementu będzie głównym czynnikiem zwiększającym koszty budowy. Ocenę wydatków ułatwia także zamieszczany pod opisami projektów szacunkowy koszt wybudowania, zarówno w stanie surowym, jak i uwzględniającym wykończenie.

Innymi czynnikami warunkującymi koszty budowy jest także rodzaj dachu – najtańsze będą dachy o jak najmniejszej ilości załamań, czyli przede wszystkim dwuspadowe. Również sama wielkość budynku ma znaczenie oraz takie elementy jak wybór okien, drzwi czy innych materiałów wykończeniowych. Tutaj jednak musimy pamiętać, że oszczędzanie na dobrej jakości może skutkować na etapie eksploatacji nieprzewidzianymi kosztami, na przykład ogrzewania.

Tani dom dla małej rodziny

sepia (ce) fot. tooba.pl

Do domów prostych i tanich w budowie oraz eksploatacji z pewnością należy projekt Sepia (CE). Ponadto projekt ten może być zrealizowany w stosunkowo szybkim tempie. Determinuje to nie tylko prostota bryły i dachu, ale także niewielka powierzchnia użytkowa (69,7m2), która jednak bez trudu może być przeznaczona do zamieszkania przez trzyosobową rodzinę.

Niekwestionowanym atutem projektu są szerokie podcienie powstałe w wyniku przedłużenia połaci dachu. Ma to zarówno funkcję praktyczną w postaci osłaniania elewacji przed deszczem czy nadmiernym światłem, ale także funkcję estetyczną. Dzięki zagospodarowaniu części elewacji domu materiałem drewnianym, projekt zyskał stylowość i elegancki charakter. W połączeniu z białymi tynkami i dużymi przeszkleniami od strony ogrodu, całość prezentuje się niezwykle nowocześnie. Wspomniane przeszklenia mają jeszcze dodatkową funkcję – zapewniają znakomity dostęp światła do pomieszczeń, dzięki czemu projekt można łatwo przekształcić w dom o charakterze energooszczędnym.

 

sepia (ce) rzut, fot. tooba.pl

Rozkład wnętrz projektu Sepia (CE) jest uniwersalny, przystosowany dla osób na różnym etapie zaawansowania wiekowego, ponieważ wszystkie pomieszczenia znajdują się na jednym poziomie. Przeciwne strony domu zostały zaaranżowane kolejno na strefę dzienną i nocną. Dzięki temu, że sypialnie nie znajdują się bezpośrednio przy częściach domu najbardziej eksploatowanych, hałas zostaje zniwelowany. Ponadto ze sfery dziennej, złożonej z salonu, otwartej jadalni oraz kuchni, zapewniony jest łatwy dostęp do ogrodu poprzez piękny taras.

Większa przestrzeń niskim kosztem

Nika 2 dom, fot. tooba.pl

Dla rodzin nieco większych dobrym rozwiązaniem jest projekt Nika 2. Podobnie jak w poprzednim projekcie, pomieszczenia zostały rozplanowane na jednym poziomie, jednak tutaj bryła budynku przyjęła kształt litery T. Mimo, że dach jest wielospadowy, nie wpłynie on znacznie na podwyższenie kosztów budowy, ponieważ ma prostą formę.

Nika 2 to dom, na który składa się nie tylko strefa dzienna i nocna, ale także gospodarcza. Ponadto w projekcie zaproponowano jednostanowiskowy garaż umieszczony we frontowej części domu. Część dzienna jest niezwykle komfortowa i przytulna. Architekci zaprojektowali tam między innymi kominek oraz wyjście na zaciszny taras. Kuchnia i jadalnia pozostają otwarte na salon. Dzięki dużym przeszkleniom całość jest doskonale doświetlona, co może wpływać korzystnie na ergonomiczność budynku. W projekcie przewidziano także trzy, bardzo funkcjonalne sypialnie – jedna z nich stanowi odrębny apartament, z samodzielną garderobą, łazienką i wyjściem do ogrodu.

 

Nika 2 dom projekt rzut, fot. tooba.pl

Zdecydowanym atutem jest także występowanie dużej kotłowni, która umożliwia instalację kotła przeznaczonego do każdego rodzaju paliwa.
Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
Tematy pokrewne:  

tag Toobatag projektowanie domutag komunikat firmy
To warto przeczytać
RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  

idealdesign.pl - meble designerskie
Serwisy specjalne: