Apple Facebook Google Microsoft badania bezpieczeństwo patronat DI prawa autorskie serwisy społecznościowe smartfony

Tablica adresowa na dom. Jakie wymagania powinna spełniać?

29-06-2022, 14:11

Oznakowanie budynków jest czymś standardowym i trudno sobie wyobrazić, żeby mogło być inaczej. Praktycznie każda posesja, na której znajduje się budynek, posiada przyporządkowany sobie numer stanowiący jej adres. To właśnie dzięki temu można zlokalizować dany obiekt. Numeracja budynków nie jest jednak kwestią jedynie wygody. Jest to obowiązek. Z czego on wynika i czy tablica adresowa musi spełniać jakieś szczególne wymagania?

Obowiązek oznakowania budynków

Zgodnie z polskim prawem każda nieruchomość, która otrzymała numer porządkowy, musi w ciągu 30 dni od doręczenia zawiadomienia o jego nadaniu, zostać odpowiednio oznakowana przez właściciela. W tym celu bardzo często zastosowanie znajduje tablica adresowa lub numery na dom, które są zazwyczaj montowane w widocznym miejscu na elewacji budynku lub na ogrodzeniu. O konieczności oznakowania budynków decyduje nie jeden, a kilka przepisów. Jest to zatem prawo dość ściśle regulowane, którego należy przestrzegać. 

Tablica adresowa na dom. Jakie wymagania powinna spełniać?

Przepisy, które o tym mówią to przede wszystkim:

  • prawo geodezyjne i kartograficzne
  • kodeks wykroczeń
  • ustawa o infrastrukturze informacji przestrzennej
  • rozporządzenie ministra infrastruktury w sprawie numeracji porządkowej nieruchomości

Przy czym brak numeru domu i nazwy ulicy może skutkować grzywną, na którą nie warto się narażać. Oznakowanie budynku nie jest bowiem ani trudne w montażu, ani drogie. Ponadto bardzo często producenci tablic adresowych czy numerów na dom oferują produkty, które odznaczają się ciekawym i zróżnicowanym designem. Dzięki temu stanowią one również interesujący element dekoracyjny.

Tablica adresowa na dom w świetle przepisów

Przepisy prawa same w sobie nie mówią o tym, jak ma wyglądać tablica adresowa czy jakie powinna mieć rozmiary. Zasadniczo najważniejsza jest tutaj bardzo dobra widoczność. Dlatego też sama wielkość tablicy czy numerów domu zależy przede wszystkim od tego, jak daleko oddalony jest oznakowany budynek od drogi. Numer budynku musi być bowiem doskonale widoczny dla osób znajdujących się przed posesją czy budynkiem

Z tego też powodu długie obiekty, takie jak kamienice mieszkalne albo bloki, muszą mieć zazwyczaj kilka tabliczek adresowych. Według przepisów informacja z numerem budynku i nazwą ulicy powinna znajdować się co 50 metrów. Co ważne, tablica adresowa z numerem budynku musi być widoczna także w nocy, dlatego powinna być oświetlona. Jeśli budynek znajduje się w dużym oddaleniu od drogi, to numer nieruchomości powinien być umieszczony na ogrodzeniu.
« Sierpień 2022»
PoWtŚrCzwPtSbNd
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031