Apple Facebook Google Microsoft badania bezpieczeństwo patronat DI prawa autorskie serwisy społecznościowe smartfony

Sztuczna inteligencja w służbie zdrowia

13-07-2018, 20:47

Opieka zdrowotna stanowi jeden z najprężniej rozwijających się i dochodowych obszarów, w których wykorzystuje się SI. Nowa technologia pomaga między innymi w leczeniu uzależnień. Wiele na ten temat dowiadujemy się z raportu „Sztuczna inteligencja w medycynie”.

robot sprzątający

reklama


Z dokumentu „Sztuczna inteligencja w medycynie” dowiadujemy się, że ze względu na chroniczne braki wśród kadry medycznej, praktycznie we wszystkich krajach rozwiniętych dużą część kwoty przeznaczonej na SI będzie przeznaczać się na rozwój  firm związanych z rynkiem medycznym. Komercjalizacji rozwiązań związanych ze sztuczną inteligencją (AI) poszukuje się przede wszystkim w:

I. automatyzacji diagnostyki i obrazowania medycznego, analizy wielu zmiennych w tym wiedzy na temat stylu życia oraz parametrów mierzonych przez sensory stykające się z ciałem,

II. automatyzacji i analizie dokumentacji medycznej,

III. zarządzaniu zdrowiem publicznym i stratyfikacji ryzyka,

IV. poszukiwaniu nowych leków,

V. zautomatyzowanej terapii i obsłudze pacjenta.

Podkreśla się w nim rosnące zainteresowanie koncernów farmaceutycznych badaniami eksploatacyjnymi wśród lekarzy i terapeutów na temat możliwości zastosowania AI w terapii i opiece. Dodatkowo w dokumencie zwraca się uwagę na możliwość wykorzystania nowych technologii w obszarze edukacji i szkoleń zarówno dla lekarzy i terapeutów, jak i pacjentów, m.in.:

• możliwość zastosowania VR w celu odzwierciedlenia sposobu widzenia świata oczami osób chorych np. na schizofrenię,

• w celu tworzenia prozdrowotnych programów dla pacjentów na nośnikach elektronicznych,

• w celu tworzenia serwisów wspierających wiedzę pacjentów w obszarze psychoedukacji,

•  w celu tworzenia aplikacji wspierającej medytację, 

• w celu tworzenia aplikacji do koordynacji oddechu i równowagi kardiologicznej, wykorzystywanej do redukcji lęku.

Jako przykłady ciekawych wdrożeń technologicznych na rynku medycznym podawane są rozwiązania takie, jak opaska SOS przesyłająca sygnał do służb medycznych w razie zasłabnięcia i aplikacja do opieki nad osobami chorymi, niepełnosprawnymi lub starszymi.

Wartość rynku inteligentnych aplikacji, według danych International Data Corporation (IDC), w 2020 r. przekroczy już 40 mld. dolarów.

Podczas gdy na rynkach zagranicznych mocno wzrasta zainteresowanie wykorzystaniem AI w różnych obszarach medycyny, w Polsce dla psychologów i psychiatrów wykorzystanie AI w codziennej pracy stanowi na chwilę obecną temat dość abstrakcyjny, choć i na naszym rynku pojawiają się wyjątki.

Opracowywana jest właśnie pierwsza polska aplikacja – AlkyRecovery – wykorzystująca AI i techniki uczenia maszynowego. Ma ona wesprzeć terapeutów oraz osoby uzależnione w walce z chorobą alkoholową.

Źródło: Adidictions.ai


Aktualności | Porady | Gościnnie | Katalog
Bukmacherzy | Sprawdź auto | Praca
biurowirtualnewarszawa.pl wirtualne biura w Śródmieściu Warszawy


Artykuł może w treści zawierać linki partnerów biznesowych
i afiliacyjne, dzięki którym serwis dostarcza darmowe treści.

              *              



Ostatnie artykuły:


fot. DALL-E



fot. DALL-E



fot. Freepik



fot. DALL-E



fot. DALL-E