Apple Facebook Google Microsoft badania bezpieczeństwo patronat DI prawa autorskie serwisy społecznościowe smartfony

System e-administracji usprawni wydawanie pozwoleń na budowę

GazetaPrawna.pl 22-12-2010, 16:40

Na Mazowszu powstaje pierwszy w Polsce komplementarny system e-administracji. Dzięki niemu od 2012 r. urzędnicy samorządowi z 283 gmin oraz 40 powiatów będą mieli dostęp do map geodezyjnych i istniejących planów zagospodarowania w całym województwie. W efekcie starający się np. o pozwolenie na budowę nie będzie musiał dostarczać aktualnych map geodezyjnych, bo urzędnik pobierze je z bazy jednym kliknięciem.

Budowa systemu pochłonie ponad 240 mln zł. Samorządy wyłożą 15 proc. potrzebnej sumy, resztę dokłada Unia Europejska oraz norweski fundusz wspierający rozwój infrastruktury w Europie Środkowej. Gdy system będzie gotowy, ma pozwolić obywatelowi na załatwienie większości spraw urzędowych przez internet.

Urzędnicy właśnie kończą wybierać firmy, które m.in. zdigitalizują plany zagospodarowania przestrzennego uchwalone w mazowieckich gminach. To najważniejsza część powstającego systemu, która będzie kosztować 180 mln zł.

Kolejnym jego elementem jest stworzenie baz danych map geodezyjnych i topograficznych zawierających informacje o wszystkich budynkach, liniach kolejowych oraz energetycznych, instalacjach wodociągowych, drogach, a nawet chodnikach ułożonych w województwie. Dzięki temu deweloper, który będzie chciał postawić osiedle pod Warszawą, w ciągu kilku minut dowie się, czy w przyszłości w okolicy nie powstanie ruchliwa droga albo zakład przemysłowy.

Więcej szczegółów w Gazecie Prawnej w artykule pt. System e-administracji usprawni wydawanie pozwoleń na budowę

Jarosław Olechowski

gazeta prawna


Aktualności | Porady | Gościnnie | Katalog
Bukmacherzy | Sprawdź auto | Praca
biurowirtualnewarszawa.pl wirtualne biura w Śródmieściu Warszawy


Artykuł może w treści zawierać linki partnerów biznesowych
i afiliacyjne, dzięki którym serwis dostarcza darmowe treści.

              *              

Następny artykuł » zamknij

Mniej spamu w listopadzie