Syrop na kaszel mokry czy suchy? Jak rozpoznać rodzaj kaszlu i jak się leczyć?

19-06-2019, 11:51

Kaszel może być objawem różnych dolegliwości. Bardzo ważne jest rozpoznanie rodzaju kaszlu, ponieważ zależy od tego dobór odpowiednich lekarstw i sposobów leczenia. Znając przyczynę kaszlu i jego rodzaj, można rozpocząć walkę z tym męczącym objawem.

Dlaczego kaszlemy, czyli syrop na kaszel pomocny nie tylko przy przeziębieniu

Kaszel towarzyszy różnym schorzeniom, najczęściej infekcjom górnych dróg oddechowych, jako jeden z etapów infekcji. Kaszel pojawia się jednak także przy innych dolegliwościach. Może być objawem:

 

- astmy

- nieżytów nosa

- chorób zatok przynosowych

- alergii

- choroby refluksowej

- nadciśnienia (niektóre leki na nadciśnienie pobudzają odruch kasłania)

- kaszlu palacza

 

Nie należy bagatelizować długotrwałego kaszlu, który może być objawem poważnych chorób. Jeśli kaszel pojawia się podczas infekcji górnych dróg oddechowych, to nie ma się czym martwić, ponieważ jest to naturalny, choć bardzo męczący objaw przeziębienia. W takim wypadku w złagodzeniu kaszlu powinien pomóc syrop na kaszel mokry lub na kaszel suchy, w zależności od diagnozy. Zła diagnoza może przyczynić się do pogorszenia stanu zdrowia oraz do zaostrzenia objawów.

 

Jak dobrać syrop na kaszel mokry i suchy? 

Podczas mokrego kaszlu z górnych dróg oddechowych odrywa się wydzielina. Jest to naturalna reakcja organizmu, który podejmuje walkę z infekcją. Razem z wydzieliną usuwane są drobnoustroje. Przy leczeniu tego objawu należy sięgnąć po syrop na kaszel mokry, którego składniki (takie jak m.in. ambroksol czy bromheksyna) wpływają na rozrzedzenie wydzieliny oraz ułatwiają wykrztuszanie.

W przypadku kaszlu suchego, który pojawia się nie tylko przy przeziębieniu, ale także przy innych dolegliwościach, wymienionych w poprzednim akapicie, warto sięgnąć po syropy przeciwkaszlowe z kodeiną, która blokuje odruch kaszlu oraz syropy ziołowe, osłaniające drogi oddechowe i niwelujące uczucie drapania, które przyczynia się do występowania suchego kaszlu. Jeśli mimo leczenia suchy kaszel utrzymuje się dłużej niż dwa – trzy tygodnie, to konieczna jest konsultacja lekarska, która pomoże w zdiagnozowaniu przyczyny kaszlu.

Zła diagnoza może przyczynić się do zaostrzenia objawów. Jeśli choremu dokucza kaszel suchy, a zastosuje on syrop na kaszel mokry, to lek zadziała odkrztuszająco, podrażniając górne drogi oddechowe, zamiast zahamować męczące kasłanie.

W przypadku problemu z samodzielnym zdiagnozowaniem rodzaju kaszlu i z kaszlem, który trwa co najmniej kilka dni i nie ustępuje, warto skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą, by dobrze dobrać syrop i nie zaszkodzić swojemu organizmowi.
Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
To warto przeczytać

fot. Executiumfot. Altumcodefot. Cottonbro


RSS  
RSS  

RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  

idealdesign.pl - meble designerskie
« Październik 2021»
PoWtŚrCzwPtSbNd
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031
Serwisy specjalne: