Symbian zdetronizowany, Android nowym numerem 1

01-02-2011, 20:09

Globalna sprzedaż smartfonów pracujących na Androidzie w ostatnim kwartale 2010 roku była wyższa niż tych z Symbianem. Długoletni lider został zdetronizowany. Czy Nokia uzna to za sygnał ostrzegawczy?

No i stało się - mobilne systemy operacyjne firmy Google (Android, OMS i Tapas) wysunęły się na pierwsze miejsce w kwartalnych statystykach dotyczących smartfonów wysyłanych do dystrybutorów. Ich liczba wzrosła o 88,6 proc., do 101,2 mln sztuk. Wszyscy czołowi gracze - Google, Nokia, Apple oraz RIM - zanotowali wzrosty. Różnice między poszczególnymi firmami były już jednak ogromne.

>> Czytaj także: Gartner: 15,1 mld USD z mobilnych aplikacji w 2011 roku

Zdecydowanie najbardziej dynamicznym wzrostem pochwalić się może Google - w ciągu roku liczba jego smartfonów sprzedanych do dystrybucji wzrosła aż o 615,1 proc., osiągając poziom 33,3 mln urządzeń. Pozwoliło to amerykańskiej firmie zwiększyć udział w rynku z 8,7 do 32,9 proc. Największym poszkodowanym, zgodnie z oczekiwaniami, jest fińska Nokia. Mimo 30-procentowej zwyżki sprzedaży (do 31,0 mln smartfonów), udział Symbiana spadł z 44,4 do 30,6 proc.

Na trzecim miejscu utrzymała się Apple. Jej udział w rynku spadł symbolicznie - z 16,3 do 16,0 proc. Wszystko dlatego, że sprzedaż wzrosła trochę wolniej od ogólnej - o 85,9 proc. Wynik to i tak fenomenalny, jeśli weźmiemy pod uwagę fakt, że w sprzedaży jest właściwie tylko jeden telefon - iPhone - w wersjach różniących się wielkością pamięci.

Sonda
Jakiego Ty byś wybrał/-a smartfona?
  • iPhone
  • BlackBerry
  • z Androidem
  • z Windowsem Mobile
  • z Symbianem
  • nie wiem
  • nie chcę smartfona
wyniki  komentarze

Mocno stracił także RIM - kanadyjski producent BlackBerry spadł z drugiej na czwartą pozycję, co jest efektem zmniejszenia udziału w rynku z 20,0 do 14,4 proc. W czwartym kwartale sprzedaż była wyższa o 36,0 proc. (wyniosła 14,6 mln smartfonów) od tej zanotowanej w końcówce roku 2009. Piąte miejsce okupuje Microsoft - koncern zanotował jednak spadek sprzedaż o 20,0 proc., co odbiło się na zmniejszeniu udziału z 7,2 do 3,1 proc.

>> Czytaj także: Pół miliarda smartfonów w 2011 roku?

Największym regionem pozostaje EMEA (Europa, Bliski Wschód i Afryka) - sprzedaż wyniosła 38,8 mln smartfonów i była wyższa o 90 proc. w porównaniu z rokiem 2009. Liderem tego rynku, a także Azji z Pacyfikiem jest Nokia, która jednak w Ameryce Łacińskiej musiała ustąpić miejsca RIM.

W Stanach Zjednoczonych numerem jeden ponownie jest Research In Motion, która zdetronizowała Apple'a. Było to możliwe nie tylko dzięki sezonowości sprzedaży smartfonów tej drugiej firmy, ale także pierwszego pełnego kwartału sprzedaży BlackBerry Torch. Na trzecim miejscu dalej HTC. Analitycy spodziewają się jednak, że w tym roku zajdą poważne zmiany na tym rynku, co będzie efektem porozumienia Verizon - Apple, a także wzrostu popularności systemu operacyjnego Android.

>> Czytaj także: Android 3.0: prapremiera SDK systemu na tablety


Następny artykuł » zamknij

Błędy w benchmarkingu

Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
  
znajdź w serwisie

RSS  
RSS  

RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy