Start satelity Sentinel-1 - zobacz transmisję online

03-04-2014, 09:53

Dziś satelita Sentinel-1 będzie wystrzelony w przestrzeń kosmiczną. To element ważnego programu obserwacji Ziemi. Transmisję z wydarzenia można obejrzeć online.

Czas zwiększonych wydatków zbliża się nieubłaganie.

>> Sprawdź konto z kartą otwartą na dzisiaj <<

0 zł za prowadzenie rachunku, użytkowanie karty debetowej i wypłaty gotówki!


O co tu chodzi?

Czym jest Sentinel? Mówiąc najprościej jest to projekt Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA), w ramach którego zaplanowano różne misje umożliwiające obserwację ziemi. Sentinel jest jednym z filarów programu Copernicus, a mówiąc ściślej jest jego "kosmicznym komponentem". Celem programu Copernicus jest połączenie wielu informacji w celu stworzenia obrazu "zdrowia" Ziemi.

W ramach projektu Sentinel zaplanowano sześć misji. Sentinel-1 to oczywiście pierwsza misja, zorientowana na prowadzenie obserwacji niezależnie od chmur, deszczu, w dzień i w nocy. Na pokładzie satelity znajdzie się zaawansowana aparatura radarowa obrazująca powierzchnię naszej planety. Dostarczy ona wielu ważnych usług informacji, od monitoringu m.in. lodu w oceanach w strefach podbiegunowych po dane dotyczące osiadania terenu.

Start i transmisja online

Właśnie dziś (3 kwietnia 2014 r.) satelita Sentinel-1 zostanie wystrzelony w przestrzeń kosmiczną z europejskiego portu kosmicznego w Gujanie Francuskiej, przez rakietę Sojuz. Operację umieszczenia satelity na orbicie okołoziemskiej nadzorują eksperci z Europejskiego Centrum Operacji Kosmicznych (ESOC) w Darmstadt. Wydarzenie będzie można śledzić online od godz. 21:30. Start Sentinel-1 na pokładzie Sojuz - 23:02.

Gdy satelita Sentinel-1 znajdzie się na orbicie. Rozpocznie się skomplikowany proces rozłożenia paneli słonecznych oraz anteny radarowej. Potrwa to około dziesięciu godzin.

Transmisja będzie dostępna na stronach ESA. Możecie też oglądać ją w odtwarzaczu poniżej. 

Watch live streaming video from eurospaceagency at livestream.com


Sprawdź, który bank może zaproponować Ci najtańsze kredyty gotówkowe, najlepsze kredyty hipoteczne, kredyty dla firm, bezpłatne konta osobiste, konta firmowe czy najlepiej oprocentowane lokaty >>
Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
To warto przeczytać


fot. Kaspersky


  
znajdź w serwisie


RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  
Jak czytać DI?
RSS
Copyright © 1998-2021 by Dziennik Internautów Sp. z o.o. (GRUPA INFOR PL) Wszelkie prawa zastrzeżone.