Apple Facebook Google Microsoft badania bezpieczeństwo patronat DI prawa autorskie serwisy społecznościowe smartfony

Starsi użytkownicy internetu ustawiają bezpieczniejsze hasła

04-06-2012, 10:44

Ludzie po 55 roku życia wykorzystują hasła znacznie bezpieczniejsze od tych, które ustawiają osoby mające mniej niż 25 lat - informuje NewScientist, powołując się na badania naukowców z Cambridge.

robot sprzątający

reklama


Joseph Bonneau z Uniwersytetu w Cambridge przeanalizował hasła niemal 70 milionów użytkowników serwisu Yahoo, które oczywiście były dostępne wyłącznie w postaci zaszyfrowanej, by nikt nie mógł dostać się do cudzych kont - czytamy w NewScientist (zob. Over-55s pick passwords twice as secure as teenagers').

Czytaj także: Microsoft łata poważną lukę w Hotmailu

Okazało się, że najsilniejsze hasła ustawiają mieszkańcy posługujący się językiem niemieckim oraz koreańskim. Najsłabsze, często zawierające wyłącznie ciąg "123456", stosowane były przez mieszkańców Indonezji. Znacznie trudniejsze do złamania okazywały się również hasła, które użytkownicy co jakiś czas zmieniali, zwykle dodając nietypową końcówkę.

Bonneau zauważa, że złamanie 100% haseł dostępnych w bazie jest niemal niemożliwe, gdyż pewna część użytkowników stosuje niezwykle silne ciągi, składające się z losowych liter i znaków. Może jednak włamywaczowi wystarczy złamanie 1% haseł albo 50% czy 90% - zastanawia się Bonneau. - To znacznie łatwiejsze niż złamanie 100%.

W ubiegłym roku Daniel Amitay, zajmujący się tworzeniem aplikacji dla iOS, ujawnił, że najczęściej ustawiane przez użytkowników iPhone'a hasło to po prostu "1234". Programista w swoim narzędziu Big Brother Camera Security wbudował funkcję, która wymagała odblokowywania aplikacji za pomocą dowolnie wybranego ciągu cyfr. Hasło zapisywane było również na serwerach Amitaya, co umożliwiło dokonanie szybkiej analizy.

Czytaj także: Wyciekły tysiące haseł użytkowników Twittera


Aktualności | Porady | Gościnnie | Katalog
Bukmacherzy | Sprawdź auto | Praca
biurowirtualnewarszawa.pl wirtualne biura w Śródmieściu Warszawy


Artykuł może w treści zawierać linki partnerów biznesowych
i afiliacyjne, dzięki którym serwis dostarcza darmowe treści.

              *              

Źródło: New Scientist