Apple Facebook Google Microsoft badania bezpieczeństwo patronat DI prawa autorskie serwisy społecznościowe smartfony

Stare programy teraz w Internet Archive - to się nazywa cyfrowa biblioteka!

16-04-2013, 10:51

Stare programy dla DOS-a, Amigi i Atari znajdziesz teraz w bibliotece Internet Archive. To chyba pierwszy raz, gdy ktoś stworzył zbiory starego oprogramowania na taką skalę, z bibliotecznym zacięciem.

Cyfrowa biblioteka Internet Archive działa jako organizacja non-profit od 1996 roku. Najbardziej znana jest z tego, że stara się zachować stare wersje stron internetowych, ale ponadto udostępnia książki, muzykę i materiały audiowizualne.

W ubiegłą niedzielę Internet Archive ogłosiła rozszerzenie swojej działalności na przechowywanie starych programów komputerowych. Jeśli się nad tym zastanowić, to jest niemal oczywiste, że biblioteki cyfrowe powinny przechowywać również takie skarby kultury. Niestety zazwyczaj tego nie robią.

Od C64 do starych gier na Windows

Oficjalny start biblioteki starych programów został ogłoszony na blogu Jasona Scotta, który zaprasza do przejrzenia następujących archiwów starych programów:

Oczywiście pobrane programy można uruchamiać na współczesnych maszynach, sięgając po takie emulatory, jak DOSBox czy VICE. Pamięta ktoś może grę Zool?

zrzut

Ambicje Internet Archive

Udostępnienie tego wszystkiego wymaga niemałego nakładu pracy, a Internet Archive ma zamiar zebrać jeszcze więcej materiałów związanych ze starymi komputerami. Chodzi także o instrukcje, dokumentację, fragmenty starych magazynów komputerowych itd.

Praca Internet Archive nie ogranicza się do zdobycia takich materiałów. W internecie bez problemu znajdziemy stare programy oraz dokumenty, ale to wszystko jest rozbite po różnych archiwach i nieopisane. 

Celem bibliotek z zasady nie jest samo zebranie, ale uporządkowanie materiałów i ułatwienie dotarcia do nich. To właśnie robi Internet Archive i dobrze się dzieje, że mrówcza praca bibliotekarzy zaczyna dotyczyć szerzej pojętej kultury cyfrowej, a nie tylko cyfryzacji dzieł "fizycznych". 

Sonda
Używasz emulatorów do uruchamiania starych programów?
  • tak
  • nie, ale zamierzam
  • nie
wyniki  komentarze

Warto przy okazji przypomnieć, że Internet Archive to jedno z lepszych miejsc, w których możecie znaleźć darmową muzykę czy książki. Jest to chyba pierwsza biblioteka, która  wykorzystuje BitTorrenta, aby legalnie udostępniać dobra kultury bez potrzeby inwestowania w drogą infrastrukturę serwerową.

Czytaj także: Milion torrentów z książkami, filmami, muzyką od Internet Archive. To legalne!« Sierpień 2022»
PoWtŚrCzwPtSbNd
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031