Uporczywe wysyłanie SMS-ów lub wiadomości e-mailowych do jednej osoby, a także nagminne rozsiewanie o niej plotek będzie przestępstwem. Ci, którzy je popełnią, trafią do więzienia nawet na trzy lata.
reklama
Skuteczna ochrona prawna osób prześladowanych na tle emocjonalnym, czyli tzw. stalking, to jeden z najważniejszych celów nowelizacji kodeksu karnego. Nowe przepisy przyjął komitet Rady Ministrów. Teraz projekt trafi pod obrady rządu.
Zgodnie z proponowanymi zmianami osoba, która dopuszcza się przemocy emocjonalnej, trafi do więzienia maksymalnie na trzy lata. Jeśli z powodu nękania poszkodowany będzie próbował popełnić samobójstwo, stalker zostanie skazany na karę do 10 lat pozbawienia wolności.
Ponadto sąd w stosunku do sprawców, którzy stosują przemoc emocjonalną, będzie mógł orzec środki karne. Wśród nich znajdą się zakaz przebywania w określonych miejscach bądź środowiskach oraz zakaz zbliżania się do konkretnych osób. Ściganie takiego przestępstwa będzie się odbywać na wniosek złożony przez każdego pokrzywdzonego.
Więcej szczegółów w Gazecie Prawnej w artykule pt. Stalking: Nękani sami zadecydują o ściganiu prześladowcy
Iwona Aleksandrzak
Aktualności
|
Porady
|
Gościnnie
|
Katalog
Bukmacherzy
|
Sprawdź auto
|
Praca
biurowirtualnewarszawa.pl wirtualne biura w Śródmieściu Warszawy
Artykuł może w treści zawierać linki partnerów biznesowych
i afiliacyjne, dzięki którym serwis dostarcza darmowe treści.
*