Stacjonarny albo niestacjonarny, oto jest pytanie

VanguardPR - Grupa Adweb 04-03-2012, 12:20

Laptop czy komputer stacjonarny, co wybrać? By dokonać trafnego wyboru, trzeba odpowiedzieć sobie na szereg pytań. Przede wszystkim - do czego jest nam potrzebny komputer i ile możemy przeznaczyć na niego pieniędzy.

Czas zwiększonych wydatków zbliża się nieubłaganie.

>> Sprawdź konto z kartą otwartą na dzisiaj <<

0 zł za prowadzenie rachunku, użytkowanie karty debetowej i wypłaty gotówki!


Cena

Powszechnie uważa się, że wydając tę samą ilość pieniędzy, kupimy komputer stacjonarny o dużo lepszych parametrach sprzętowych (bardziej wydajny) niż przenośny, choć trzeba pamiętać, że do desktopa musimy dokupić monitor. I jest to prawda – laptopy mogą dorównać mocy swoim stacjonarnym kuzynom, jednak musimy zapłacić za to co najmniej 2 razy więcej, by po prostu wszystko zmieściło się w tak małej obudowie.

Trzeba tu również powiedzieć, że komputer stacjonarny dużo łatwiej można rozbudowywać, dokupować lepsze podzespoły, jak kartę graficzną czy pamięć operacyjną RAM. W przypadku laptopów jest to dużo bardziej skomplikowane, a nawet niemożliwe.

Mobilność

Jeżeli potrzebujemy pracować na komputerze w każdym miejscu, mieć kontakt ze światem w podróży, komputer przenośny jest do tego stworzony. Posiada wszystkie cechy komputera, a jest tak mały, że możemy go nosić pod pachą lub w torbie. Jest to duża wygoda. Wszystkie swoje dane i programy możemy mieć zawsze przy sobie. Dlatego notebooki wydają się też być bardziej osobiste.

Poza tym działają bez podłączania do gniazdka z elektrycznością, ale niestety przy maksymalnym wykorzystaniu mocy komputera, przeciętna bateria wytrzymuje maksymalnie 2-3 godziny. Czyli chcąc na nim normalnie pracować, musimy wcześniej czy później podłączać go do prądu i w pewnym sensie przestajemy być mobilni. Z jednej strony możemy go zabrać nawet do łóżka, ale pojawia się wtedy niebezpieczeństwo przegrzania i spalenia procesora, ponieważ trzymając laptopa na kocu, utrudniamy chłodzenie jego układowi.

Tak jak małe rozmiary netbooka w podróży są atutem, to w regularnej pracy w domu czy biurze stają się problemem. Mały monitor, którego nie możemy odsuwać od siebie, bo nie sięgamy wtedy do klawiatury, która też jest mała i zredukowana, zminiaturyzowany system chłodzenia, przez co laptop nie może długo pracować i nie służy do użytkowania ciągłego.

Komputer stacjonarny jest dużo bardziej wygodny do pracy – dowolnie duży monitor, klawiatura i mysz dostosowana do naszych potrzeb, choć, jak wskazuje jego nazwa, trudno jest go przenosić i brać wszędzie, bo jest po prostu bardzo duży wraz z monitorem. Problemem mogą by też plątanina kabli, które muszą być podpięte. Jednak największym atutem desktopa jest jego moc obliczeniowa, która jest niezbędna do niektórych prac. Dodatkowo, w przeciwieństwie do laptopa, komputer stacjonarny może pracować non stop – posiada rozbudowany system chłodzenia.

Przeznaczenie

W miejscu pracy najczęściej możemy spotkać komputer stacjonarny. I nie jest to przypadek. Jak zostało powiedziane, komputery stacjonarne w zasadzie mogą być dużo lepsze sprzętowo od laptopów, a używając komputera do pracy specjalistycznej, takiej jak montowanie filmów, tworzenie projektów graficznych czy wykorzystywanie do wielkich obliczeń w nauce, są niezastąpione. Wielu użytkowników decyduje się również na komputer stacjonarny ze względu na jego potencjał w umilaniu czasu – gry komputerowe. Faktycznie, dzięki swojej dużej mocy obliczeniowej może sprostać nawet najbardziej wymagającym grom komputerowym (choć z drugiej strony, jeżeli interesują nas tylko gry, można pomyśleć o kupnie konsoli playstation, stworzonej tylko i wyłącznie do gier).

W przypadku laptopa jego najważniejszą cechą jest mobilność. Możemy pracować na nim wszędzie i teoretycznie może on spełniać wszystkie nasze wymagania. Jednak gdy ma dorównywać mocy stacjonarnego komputera, okazuje się, że szybko się grzeje, jest ciężki, co robi się problematyczne przy noszeniu.

Komputer stacjonarny vs. przenośny

Posiadając komputer przenośny, wszystkie dane i konfiguracje zawsze mamy ze sobą, możemy pracować w każdym miejscu, choć czasami musimy szukać możliwości podpięcia się do prądu. Ważną kwestią jest, że wiele laptopów i tak często pełni rolę komputera stacjonarnego. Jeżeli ma być przenoszony gdzieś raz w miesiącu, to warto się zastanowić, czy na pewno wykorzystujemy jego największy atrybut – mobilność, która jest opłacona większą ceną i mniejszym komfortem pracy.

Jakimś pośrednim rozwiązaniem między przenośnym komputerem a stacjonarnym, w celu zwiększenia komfortu swojej pracy, może być podłączenie do laptopa monitora, klawiatury i myszki, czyli stworzenie tzw. stacji dokującej. Jeśli jednak mobilność jest najbardziej pożądaną cechą w naszym wymarzonym komputerze, może powinniśmy się zastanowić nad netbookiem, czyli mini laptopem, który jest nawet o połowę mniejszy od swojego brata notebooka, a jego bateria wytrzymuje nawet 8 godzin. Tylko dłuższa praca na takim małym urządzeniu jest niewygodna i wręcz niezdrowa. Może ono służyć do przeglądania plików, szukania informacji w internecie, ale nie do regularnej pracy.

Czytaj także: Komputer stacjonarny to nadal najlepsza inwestycjaSprawdź, który bank może zaproponować Ci najtańsze kredyty gotówkowe, najlepsze kredyty hipoteczne, kredyty dla firm, bezpłatne konta osobiste, konta firmowe czy najlepiej oprocentowane lokaty >>
Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
To warto przeczytać


Tematy pokrewne:  

tag notebookitag netbookitag mobilnośćtag laptopytag komputery
  
znajdź w serwisie

RSS  
RSS  

RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  
Jak czytać DI?
RSS
Copyright © 1998-2021 by Dziennik Internautów Sp. z o.o. (GRUPA INFOR PL) Wszelkie prawa zastrzeżone.