Sprzeciw wobec obowiązku filtrowania sieci

23-04-2018, 18:22

Obowiązek filtrowania sieci oraz usuwania przez usługodawców internetowych treści mogących naruszać prawa autorskie, zaszkodzi innowacyjnym usługom i przedsiębiorcom w całej Europie, jak uważają organizacje europejskiej branży cyfrowej. Wystosowały one list protestacyjny do władz poszczególnych krajów.

Specjalny list skierowany do poszczególnych rządów UE, trafił także do polskich władz. Ma on związek z planowanym na 27 kwietnia br. posiedzeniem przedstawicieli rządów państw UE w ramach unijnego komitetu COREPER, czyli Komitetu Stałych Przedstawicieli. Dyplomaci omówią kwestie projektu unijnej dyrektywy o prawie autorskim na jednolitym rynku cyfrowym, a dokładnie jej kompromisowej propozycji.

Główną osią sporu będzie art. 13, który nakazuje usługodawcom internetowym sprawdzanie treści zamieszczanych przez użytkowników pod względem łamania praw autorskich. Innymi słowami – wprowadza odpowiedzialność na nich za to, co publikują lub umieszczają w ich serwisie internauci. Organizacje branży cyfrowej zrzeszone w Digital Europe, w tym Związek Cyfrowa Polska ostrzegają, że taka propozycja będzie trudna do spełnienia. Zaś jeśli faktycznie zostanie wprowadzona zaszkodzi wielu istniejącym usługom i przedsiębiorcom.

W liście do władz unijnych krajów europejska branża cyfrowa proponuje wyłączenie z zakresu art.13 unijnej Dyrektywy tzw. usług chmurowych. W obecnej wersji projektu są one wyłączone tylko w wypadku, gdy użytkownik wykorzystuje je w celach prywatnych. Branża chce, by podobne wyłączenie zastosować w przypadku korzystania z usług w chmurze do celów biznesowych.

Źródło: ZIPSEE „Cyfrowa Polska”


Źródło: materiał nadesłany do redakcji
  
znajdź w serwisie

RSS  

RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Listy
Listy  
« Maj 2021»
PoWtŚrCzwPtSbNd
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31