Apple Facebook Google Microsoft badania bezpieczeństwo patronat DI prawa autorskie serwisy społecznościowe smartfony

Sprzeciw wobec obowiązku filtrowania sieci

23-04-2018, 18:22

Obowiązek filtrowania sieci oraz usuwania przez usługodawców internetowych treści mogących naruszać prawa autorskie, zaszkodzi innowacyjnym usługom i przedsiębiorcom w całej Europie, jak uważają organizacje europejskiej branży cyfrowej. Wystosowały one list protestacyjny do władz poszczególnych krajów.

robot sprzątający

reklama


Specjalny list skierowany do poszczególnych rządów UE, trafił także do polskich władz. Ma on związek z planowanym na 27 kwietnia br. posiedzeniem przedstawicieli rządów państw UE w ramach unijnego komitetu COREPER, czyli Komitetu Stałych Przedstawicieli. Dyplomaci omówią kwestie projektu unijnej dyrektywy o prawie autorskim na jednolitym rynku cyfrowym, a dokładnie jej kompromisowej propozycji.

Główną osią sporu będzie art. 13, który nakazuje usługodawcom internetowym sprawdzanie treści zamieszczanych przez użytkowników pod względem łamania praw autorskich. Innymi słowami – wprowadza odpowiedzialność na nich za to, co publikują lub umieszczają w ich serwisie internauci. Organizacje branży cyfrowej zrzeszone w Digital Europe, w tym Związek Cyfrowa Polska ostrzegają, że taka propozycja będzie trudna do spełnienia. Zaś jeśli faktycznie zostanie wprowadzona zaszkodzi wielu istniejącym usługom i przedsiębiorcom.

W liście do władz unijnych krajów europejska branża cyfrowa proponuje wyłączenie z zakresu art.13 unijnej Dyrektywy tzw. usług chmurowych. W obecnej wersji projektu są one wyłączone tylko w wypadku, gdy użytkownik wykorzystuje je w celach prywatnych. Branża chce, by podobne wyłączenie zastosować w przypadku korzystania z usług w chmurze do celów biznesowych.

Źródło: ZIPSEE „Cyfrowa Polska”


Aktualności | Porady | Gościnnie | Katalog
Bukmacherzy | Sprawdź auto | Praca
biurowirtualnewarszawa.pl wirtualne biura w Śródmieściu Warszawy


Artykuł może w treści zawierać linki partnerów biznesowych
i afiliacyjne, dzięki którym serwis dostarcza darmowe treści.

              *              



Ostatnie artykuły:


fot. DALL-E



fot. DALL-E



fot. Freepik



fot. DALL-E



fot. DALL-E