Split payment - szanse i obawy

02-07-2018, 22:43

Przedsiębiorcy i eksperci obawiają się utraty płynności przez małe i średnie firmy w związku z wprowadzeniem mechanizmu split payment. Ministerstwo Finansów zapowiada, że postara się zminimalizować to ryzyko, lecz nie zamyka ową deklaracją publicznej debaty.

Czas zwiększonych wydatków zbliża się nieubłaganie.

>> Sprawdź konto z kartą otwartą na dzisiaj <<

0 zł za prowadzenie rachunku, użytkowanie karty debetowej i wypłaty gotówki!


Uczestnicy debaty „Split payment - mechanizm podzielonej płatności. Główne założenia oraz potencjalne konsekwencje wdrożenia” przyznali, że mechanizm podzielonej płatności będzie skuteczny jako element poprawy bezpieczeństwa systemu podatkowego, mieli jednak wątpliwości co do tempa i skali jego wprowadzania oraz wpływu na kondycję przedsiębiorstw, zwłaszcza małych i średnich, szczególnie w pierwszych miesiącach wdrażania.

Podczas debaty eksperci i przedsiębiorcy wskazywali na kilka problemów, na które mogą natrafić firmy w efekcie wprowadzenia nowego systemu. Przede wszystkim już nie będą dysponować pełną kwotą ze swojego konta bankowego, a to o tyle istotne, że zdarza się, iż część firm wykorzystywała VAT, by chwilowo poprawić swoją płynność. („Chwilowo”, bo i tak w terminie podatek oddawały Państwu).

Monika Seferynowicz, Kierownik Departamentu Zarządzania Płynnością w Grupie Adamed, wskazywała na konieczność przeprowadzenia własnych analiz, celem zbadania wpływu split payment na płynność przedsiębiorstwa. Zaznaczyła, że przedsiębiorcy stają przed trudnymi decyzjami, czy wszystkie faktury realizować w split payment i czy korzystniej otrzymać zwrot nadpłaconego podatku po 25 dniach na specjalny rachunek VAT czy też po 60 dniach mieć całą kwotę na rachunku głównym. 

Zdaniem Adama Persa, wiceprezesa Zarządu ds. bankowości korporacyjnej i inwestycyjnej mBanku, najważniejszym i najtrudniejszym wyzwaniem, jakie wiąże się z wejściem w życie nowych przepisów, będzie jednak zachowanie płynności finansowej przez firmy - zwłaszcza małe i średnie. Eksperci bankowi szacują, że zastosowanie split payment może o 10% zmniejszyć ich płynność.

Źródła: Centrum Idei Gospodarczo Ekonomicznych; PAPSprawdź, który bank może zaproponować Ci najtańsze kredyty gotówkowe, najlepsze kredyty hipoteczne, kredyty dla firm, bezpłatne konta osobiste, konta firmowe czy najlepiej oprocentowane lokaty >>
Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
To warto przeczytać


  
znajdź w serwisie


RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  
Jak czytać DI?
RSS
Copyright © 1998-2021 by Dziennik Internautów Sp. z o.o. (GRUPA INFOR PL) Wszelkie prawa zastrzeżone.