Apple Facebook Google Microsoft badania bezpieczeństwo patronat DI prawa autorskie serwisy społecznościowe smartfony

Święta nie stłumiły pomysłowości internetowych wyłudzaczy. Czytelnicy Dziennika Internautów poinformowali o wiadomościach rozsyłanych za pośrednictwem Gadu-Gadu. Nakłaniają one użytkowników komunikatora do wizyty na stronie z noworocznymi życzeniami - aby ją obejrzeć, trzeba jednak zapłacić.

robot sprzątający

reklama


W jednym z listów, który 29 grudnia trafił do skrzynki pocztowej DI, można przeczytać:

Witam, od paru dni na GG jest rozsyłana wiadomość o treści "Hejka zostawiłam ci życzenia na stronce buziaczki http://www.duzozyczen.pl/?81968", po wejściu na stronę jest tekst "Jeżeli chcesz zobaczyć życzenia noworoczne specjalnie dla Ciebie, wyślij sms-a o treści AT.CHCE.1 pod numer 79068 i wpisz poniżej otrzymany kod", oczywiście na dole na zlewającym się tle, że prawie go nie widać, pisze, że taki SMS kosztuje 9 zł + VAT, jawne naciąganie nieświadomych i łatwowiernych internautów.

Screen strony nakłaniającej do wysłania Premium SMS-a
fot. DI - Screen strony nakłaniającej do wysłania Premium SMS-a
Redakcja Dziennika Internautów odwiedziła opisywaną witrynę (zrzut ekranu obok). Warto zauważyć, że została ona dość nieudolnie skonstruowana - wystarczy podejrzeć źródło strony, żeby poznać kod, który należy wpisać, jeśli się chce zobaczyć życzenia.

Screen strony z rzekomymi życzeniami
fot. DI - Screen strony z rzekomymi życzeniami
Kliknięcie przycisku Wyślij skutkuje wówczas przeniesieniem na kolejną stronę, gdzie prócz "serdecznych" życzeń znajdziemy zagnieżdżony filmik z YouTube. Przy próbie jego obejrzenia do niedawna można było jedynie zapoznać się z komunikatem, że "film wideo został usunięty z powodu naruszenia warunków korzystania z serwisu". Jak poinformowali kolejni Czytelnicy DI, wyłudzacze zmodyfikowali już stronę, umieszczając na niej działające wideo.

W sprawie spamu, rozsyłanego za pośrednictwem komunikatora, skontaktowaliśmy się z Jarosławem Rybusem, rzecznikiem prasowym Gadu-Gadu. Należy oczekiwać, że rozpowszechnianie oszukańczych życzeń noworocznych zostanie wkrótce zablokowane przez filtr antyspamowy GG.

Rzecznik przypomniał, że korzystając z komunikatora - tak samo, jak w przypadku poczty elektronicznej - "należy stosować zasadę ograniczonego zaufania i nie klikać w każdy link, tym bardziej nie wysyłać SMS-ów".

Jarosław Rybus zapewnił, że "w sieci Gadu-Gadu pracują nieprzerwanie specjalne filtry antyspamowe, które blokują automatycznie linki rozsyłane w masowej, nienaturalnie dużej liczbie". Warto też odnotować, że domyślnie w komunikatorze ustawione jest ostrzeżenie o klikaniu w nieznane łącza.

"W każdej chwili można też do nas zgłosić podejrzany link" - podkreślił przedstawiciel GG. Zgłoszenie takie można wysłać na adres abuse@gadu-gadu.pl.


Aktualności | Porady | Gościnnie | Katalog
Bukmacherzy | Sprawdź auto | Praca
biurowirtualnewarszawa.pl wirtualne biura w Śródmieściu Warszawy


Artykuł może w treści zawierać linki partnerów biznesowych
i afiliacyjne, dzięki którym serwis dostarcza darmowe treści.

              *              

Źródło: DI24.pl



Ostatnie artykuły:


fot. DALL-E



fot. DALL-E



fot. Freepik



fot. DALL-E



fot. DALL-E