Spacer z psem podczas upału - o co trzeba się zatroszczyć?

28-07-2021, 09:15

Wyczekiwane ciepłe dni wreszcie nadeszły. Z ulgą zrzucamy kurtki i płaszcze, w pośpiechu nakładamy lżejszą odzież i obuwie, by wybrać się na letni spacer ze swoim pupilem. Jednak to, co może być dla nas radością, dla psiaka może okazać się nieprzyjemną wyprawą. Jak zadbać o psa podczas upałów?

O tym, jak czworonogi znoszą wysokie temperatury

Samo pojęcie wysokiej temperatury za oknem jest względne. Jedni z przyjemnością wylegują się w ogródku, nie zważając na żar lejący się z nieba, inni poszukują skrawka cienia, uruchamiając wiatraki.

Nasi czworonożni przyjaciele, podobnie jak my, znoszą upały w różny sposób. Wszystko zależy od ich fizycznych predyspozycji, które warunkują przystosowanie się do wysokich temperatur. Niemałe znaczenie ma także wiek psa oraz stan zdrowia. Warto jednak pamiętać, że psiaki o czarnym umaszczeniu znacznie szybciej się zagrzewają, podobnie jak czworonogi o krótkim pysku. Budowa ich układu oddechowego uniemożliwia efektywne chłodzenie się poprzez ziajanie.

Spacer z psem podczas upału – o co trzeba się zatroszczyć?

Kiedy temperatury na zewnątrz stają się niebezpieczne dla psa?

Każdy właściciel dbający o wychowanie psa wie, że jedne z najbardziej efektywnych treningów mają miejsce poza domem. Niestety, pogoda nie zawsze sprzyja długim spacerom, uniemożliwiając intensywny wysiłek połączony z nauką posłuszeństwa.

Warto wiedzieć, że temperatura asfaltu czy chodnika może być nawet o kilkanaście stopni wyższa od temperatury powietrza. Podczas gdy właściciel czworonoga wędruje odziany w buty, psi towarzysz zmuszony jest stawiać łapki na rozgrzanym asfalcie. Dobrze zarezerwować wczesne poranki lub późne wieczory na zabawy z psem na świeżym powietrzu. Przechadzki w ciągu dnia należy ograniczyć do szybkiego spaceru, podczas których pupil załatwi swoje potrzeby. Nawet wtedy dobrze jest zabezpieczyć psie opuszki specjalnymi bucikami, lub dbać o to, by pupil wędrował wyłącznie po trawie.

Objawy przegrzania u psa

Kluczową informacją jest fakt, że psy chłodzą się tylko poprzez intensywne ziajanie. W przeciwieństwie do człowieka, który wychładza się całą powierzchnią ciała, gruczoły potowe u psów zlokalizowane są tylko między palcami.

Spacer z psem podczas upału – o co trzeba się zatroszczyć?

Normalna temperatura ciała czworonoga sięga 39,5 stopni Celsjusza. Jeśli w wyniku upałów wzrośnie, pies może zacząć intensywnie dyszeć i się ślinić. Wówczas u pupila można zaobserwować przyspieszone bicie serca, wymioty lub biegunkę, a nawet zaburzenia koordynacji ruchowej. Pies, który doznaje udaru cieplnego, przestaje reagować na komendy swojego opiekuna, może również zdarzyć się, że straci przytomność.

Jak zadbać o psiaka podczas upałów?

Jeśli słupki rtęci niebezpiecznie pną się w górę, należy zadbać o odpowiednią ilość cienia dla czworonoga. Pupil powinien mieć stały dostęp do świeżej pitnej wody (niezbyt zimnej). Warto zwrócić też uwagę na stopień nagrzania chodnika, a także na metalowe elementy znajdujące się wokół obroży. Ukojenie przyniosą też maty chłodzące czy basenik wypełniony wodą.

A jeśli jest nadzwyczaj gorąco, lepiej by psiak spędził cały dzień w domu; wówczas należy wyprowadzać go jedynie na szybkie załatwienie swoich potrzeb.

Partnerem materiału jest portal o psach Nosem.pl


Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
Tematy pokrewne:  

tag upałytag psytag przegrzanie u psatag piestag noomtag nols
To warto przeczytać


  
znajdź w serwisie

RSS  
RSS  

RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  

idealdesign.pl - meble designerskie
« Wrzesień 2021»
PoWtŚrCzwPtSbNd
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
27282930 
Serwisy specjalne: