Apple Facebook Google Microsoft badania bezpieczeństwo patronat DI prawa autorskie serwisy społecznościowe smartfony

Sony pozwane za wyłączenie Linuksa na PS 3

30-04-2010, 10:45

Z początkiem kwietnia Sony wyłączyła użytkownikom starszych modeli PlayStation 3 możliwość instalowania Linuksa. Teraz jeden z posiadaczy urządzenia pozwał firmę, twierdząc, że kupił PS 3 właśnie ze względu na tę funkcję. Sony nie komentuje sprawy i wciąż twierdzi, że właściciele urządzeń mają wybór - zrezygnować z Linuksa albo... z innych funkcji urządzenia.

Pod koniec marca informowaliśmy, że firma Sony wyłączy użytkownikom PlayStation 3 funkcję, która była reklamowana i za którą nabywcy zapłacili. Chodzi o możliwość instalowania Linuksa na konsoli.

Funkcja została wyłączona poprzez aktualizację firmware'u. Co prawda, aktualizacja nie była obowiązkowa, ale zrezygnowanie z niej oznaczało wyłączenie sieciowych funkcji PS, odtwarzania Blu-ray, odtwarzania materiałów chronionych zabezpieczeniami antypirackimi i korzystania z ulepszeń, jakie przyniesie wersja oprogramowania 3.21. 

>>> Czytaj: PlayStation 3 skończy z Linuksem

Użytkownikom PS 3 obiecał pomoc znany hacker, ale przecież nie chodzi o to, aby problem rozwiązywać w taki sposób. Sony po prostu nie powinna wyłączać wcześniej reklamowanej funkcji. Do takiego wniosku doszedł posiadacz urządzenia Anthony Ventura.

Jak podaje NewsFactor, Ventura złożył pozew przeciwko Sony do sądu okręgowego w San Francisco. Sędzia Edward Chen ma zdecydować, czy sprawa będzie rozpatrywana jako pozew zbiorowy. Nie wiadomo, jakiego dokładnie odszkodowania domaga się powód, ale nie powinno ono przekroczyć kwoty 5 mln USD (źródło: Patricia Resende, Sony Sued for Removing Linux Support in PS3 Upgrade).

Pewne szczegóły na temat pozwu podaje też Ars Technica. W pozwie ma być mowa o "intencjonalnym wyłączeniu wartościowych funkcjonalności oryginalnie reklamowanych jako dostępne w konsoli gier Sony PlayStation 3. To wyłączenie jest nie tylko naruszeniem umowy sprzedaży między Sony a jej konsumentem i naruszeniem konwencji dobrej woli i uczciwego postępowania, ale także nieuczciwą i oszukańczą praktyką biznesową dokonaną na milionach niepodejrzewających niczego klientach".

W pozwie wskazano, że takie działanie jest naruszeniem różnych aktów prawnych, w tym kalifornijskiego prawa nieuczciwej konkurencji oraz ustawy Consumer Legal Remedies Act (źródło: Nate Anderson, Linux on the console? Sony sued for removing PS3 support).

>>> Czytaj: Dzięki hackerowi Linux wróci na PlayStation 3? (wideo)

Sony, co prawda, zastrzegła w regulaminach możliwość wyłączenia lub usunięcia funkcji, ale regulamin nie może być niezgodny z prawem. W tym przypadku doszło do sytuacji, w której użytkownikom sprzedano jakąś rzecz, odebrano ją i nie dano nawet możliwości negocjowania ze sprzedawcą.

Sony wciąż nie komentuje sprawy, a mówiąc ściślej wciąż powtarza to samo: można zrezygnować z aktualizacji i tym samym ze wszystkich ważniejszych funkcji, ale zachować Linuksa. Firma nie przewiduje żadnych negocjacji z klientami, a tym bardziej odszkodowań.

Agnieszka Pilichowska, Product Manager z Sony Computer Entertainment Polska, przesłała w tej sprawie taki komentarz dla DI:

Aktualizacja oprogramowania PS3 do wersji 3.21 jest powodowana kwestiami bezpieczeństwa. Dzięki aktualizacji 3.21 użytkownicy PlayStation 3 uzyskają dostęp do szerokiej gamy gier i oprogramowania w bezpieczniejszym środowisku.

Aktualizacja firmware do wersji 3.21 jest dobrowolna. Jeżeli ktoś kupował konsolę PS3 i kluczową kwestią była dla niego możliwość zainstalowania innego systemu operacyjnego - nie musi aktualizować konsoli. Niestety będzie się to wiązało z tym, że gry oraz płyty Blu-Ray, które będą wymagały wersji oprogramowania 3.21 nie będą działały. Niemożliwe stanie się również korzystanie z usług sieciowych, do których konieczne będzie wpisanie się do PlayStation Network.

Proces aktualizacji oprogramowania PlayStation 3 do wyższej wersji jest nieodwracalny.

Użytkownicy PS3, którzy korzystają z innego systemu, ale zdecydowali się na aktualizację systemu, powinni zrobić kopie zapasowe danych przechowywanych na innej partycji przed dokonaniem aktualizacji do systemu 3.21. Po tej aktualizacji dane zapisane na innej partycji będą nie do odzyskania.

Nie przewidujemy refundowania ceny konsoli na podstawie reklamacji z powodu wycofania obsługi Innego Systemu Operacyjnego (Other OS). Od czasu wprowadzenia konsoli na rynek pojawiło się wiele aktualizacji usprawniających i wzbogacających działanie konsoli oferowanych bezpłatnie.

Aktualizacja systemu do wersji 3.21 jest opcjonalna - jeżeli kluczową decyzją, którą kupujący kierował się przy zakupie konsoli była możliwość korzystania z innego systemu na konsoli, to może pozostać przy wersji systemu 3.16 albo niższej, i wciąż korzystać z opcji Inny System Operacyjny (Other OS).

Przepraszamy za wszelkie wynikające z tego niedogodności.


Aktualności | Porady | Gościnnie | Katalog
Bukmacherzy | Sprawdź auto | Praca


Artykuł może w treści zawierać linki partnerów biznesowych
i afiliacyjne, dzięki którym serwis dostarcza darmowe treści.

              *              



Ostatnie artykuły:

fot. DALL-E




fot. DALL-E



fot. DALL-E




Tematy pokrewne:  

tag Sonytag pozwytag pozewtag Playstation 3tag Linuxtag konsumencitag konsole