Sony i Panasonic chcą tworzyć telewizory OLED

15-05-2012, 11:02

Japońscy producenci elektroniki zamierzają rozwijać technologię, która pozwoli im na masową produkcję telewizorów OLED. Już od pewnego czasu urządzenia tego typu tworzy jednak Samsung.

Samsung już w kwietniu wydzielił z firmy oddział produkujący panele LCD, by w przyszłości skupić się na urządzeniach wykorzystujących bardziej zaawansowaną technologię OLED. Japońskie koncerny bezskutecznie starają się dotrzymać Samsungowi kroku na tym polu.

Czytaj także: Telewizory 3D coraz popularniejsze

Warto zauważyć, że Sony jako pierwsze stworzyło telewizor OLED w 2007 roku, jednak wstrzymało sprzedaż urządzenia kosztującego niemal 2 tysiące dolarów ze względu na trudne warunki ekonomiczne. Japoński koncern wciąż zajmuje się jednak budową tego typu układów dla klientów biznesowych, produkując wyświetlacze kosztujące nawet 26 tysięcy dolarów.

Masowa produkcja ekranów OLED, stosowanych m.in. w smartfonach czy tabletach, mogłaby pomóc przywróceniu zyskowności tracącym działom Sony oraz Panasonica (zob. ReutersSony, Panasonic in talks to make OLED TVs: sources). Firmy, których największe sukcesy przypadały na ubiegłe dekady, obecnie mogą być już jednak za bardzo oddalone od Samsunga.

W pierwszym kwartale kalendarzowym tego roku Sony, Panasonic oraz Sharp odnotowały łączną stratę netto przekraczającą 20 miliardów dolarów. Choć według firmy badawczej IHS sprzedaż cienkich telewizorów OLED może wzrosnąć z 34 tysięcy w tym roku do aż 2,1 miliona za trzy lata, przez ten czas Samsung ma dużą szansę na przejęcie większości rynku, podobnie jak udało mu się to w przypadku smartfonów.

Czytaj także: Lenovo chce się skupić na nowej generacji telewizorów


Źródło: Reuters
Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
  
znajdź w serwisie

RSS  
RSS  

RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy