Sony Ericsson wzywa UE do zaostrzenia restrykcji ws. niebezpiecznych substancji

08-06-2010, 21:17

Firma Sony Ericsson połączyła siły z organizacjami pożytku publicznego i światowymi przedsiębiorstwami specjalizującymi się w technologiach, aby wspólnie przekonać Parlament Europejski do wprowadzenia zakazu stosowania substancji niebezpiecznych w elektronice komercyjnej, począwszy od roku 2015 i dalej.

Firma Sony Ericsson ogłosiła partnerstwo z firmami Acer, Dell, Hewlett-Packard oraz z organizacjami pożytku publicznego ChemSec, Clean Production Action i Europejskim Biurem Ochrony Środowiska. Ma ono na celu wezwanie do zaostrzenia przepisów rozporządzenia unijnego o Ograniczeniach w Stosowaniu Substancji Niebezpiecznych (RoHS).

Aktualnie rozporządzenie RoHS ogranicza zastosowanie niektórych metali ciężkich oraz dwóch rodzajów BFR. Członkowie sojuszu chcą jednak ograniczenia stosowania wszystkich rodzajów substancji opóźniających spalanie na bazie bromu, a także PVC.

Kiedy tworzywa takie, jak BFR i PVC, są spalane podczas recyclingu odbywającego się w warunkach niespełniających odpowiednich norm, tworzą one dioksyny halogenowane, które są silnymi substancjami toksycznymi - tłumaczą zaangażowane w apel instytucje.

>> Czytaj też: Ekologiczny Sony Ericsson "Naite"

Sojusz uważa, że substancje opóźniające spalanie na bazie bromu, a także PVC, powinny zostać jak najszybciej wycofane z produktów elektrycznych i elektronicznych. Sony Ericsson, jako nowy partner akcji poinformował, że od 18 miesięcy pracuje nad rozwojem produktów nie zawierających niechcianych substancji i dotychczasowe doświadczenia tej firmy wskazują, że te zastępcze materiały są możliwe do wprowadzenia w całej branży bez większych niedogodności.

Firmy i organizacje, które ogłosiły partnerstwo, zapraszają inne przedsiębiorstwa i instytucje do współpracy, zapowiadając, że będą wywierać nacisk na ustawodawców unijnych, którzy aktualnie debatują nad tym, czy zaostrzyć obowiązujące rozporządzenie RoHS.


Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
  
znajdź w serwisie

RSS  
RSS  

RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  
« Październik 2021»
PoWtŚrCzwPtSbNd
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031