Wyścig po Plusa na finiszu. Prowadzi właściciel Polsatu - Zygmunt Solorz-Żak.
Zygmunt Solorz oferuje za Plusa najwięcej, bo aż 18 mld zł, ale nie jest w stanie sfinansować inwestycji samodzielnie. Musi mieć partnerów. Rynek spekulował, że mogą wśród nich być fundusze inwestycyjne. Według ustaleń „DGP” nie są to jednak fundusze, ale pięć banków polskich i zagranicznych tworzących konsorcjum. Nie wiadomo, jaki wkład własny będzie mieć właściciel Cyfrowego Polsatu i Polsatu.
Decyzja w sprawie sprzedaży sieci Plus oczekiwana jest w najbliższych dniach, a nawet godzinach. Oferenci, wśród których oprócz Solorza są norweski operator Telenor wraz z Bain Capital i amerykański fundusz Apax, czekają teraz na decyzję właścicieli – KGHM, PGE, PKN Orlen, Węglokoksu i Vodafone’u. Ci mogą dać któremuś z oferentów wyłączność w negocjacjach lub zaprosić dwa podmioty do ostatecznych rozmów i dalszej licytacji cenowej. Najwięcej za Plusa zaoferował właściciel Cyfrowego Polsatu. Mniej dają Apax i Telenor. Pieniądze są głównym warunkiem, ale liczyć się będzie też pomysł na rozwój Plusa.
Analitycy podkreślają, że cena 18 mld zł jest wysoka i ma sens jedynie wtedy, gdy pójdzie za nią konsolidacja rynku, która pozwoli obronić się Polkomtelowi przed sojuszem PTK Centertel, operatora Orange i PTC, operatora T-Mobile. Obie spółki będą razem zarządzać i rozwijać sieć za pośrednictwem osobnej spółki.
– Pozwoli im to obniżyć koszty co najmniej o 30 proc., a to znaczy, że będą mogli przygotować jeszcze lepszą ofertę dla klientów. Polkomtel bez nowego właściciela pozostanie sam – mówi „DGP” Tomasz Kulisiewicz, główny analityk Audytelu.
Więcej szczegółów w Gazecie Prawnej w artykule pt. Solorz po sieć Plusa idzie z bankami
Michał Fura
Aktualności
|
Porady
|
Gościnnie
|
Katalog
Bukmacherzy
|
Sprawdź auto
|
Praca
biurowirtualnewarszawa.pl wirtualne biura w Śródmieściu Warszawy
Artykuł może w treści zawierać linki partnerów biznesowych
i afiliacyjne, dzięki którym serwis dostarcza darmowe treści.
*