Snowden dostanie azyl z Wenezueli, Boliwii... ale jak wyleci z Moskwy?

08-07-2013, 13:05

Edward Snowden może liczyć na azyl w trzech krajach Ameryki Łacińskiej. Musi tylko jakoś do nich dolecieć i to omijając kraje Europy, które wyglądają coraz gorzej w świetle ujawnianych przez niego informacji.

Serial o losach Edwarda Snowdena ma swój dalszy ciąg. Przede wszystkim okazało się, że liczne prośby o azyl dla Snowdena zostały uwzględnione przez państwa Ameryki Łacińskiej. Najpierw przywódcy Wenezueli oraz Nikaragui, a potem prezydent Boliwii ogłosili, że są gotowi przyjąć Snowdena w swoim kraju. 

Azyl jakby jest, ale nie do końca

Powyższe nie oznacza, że Snowdenowi udzielono już azylu. Prezydent Wenezueli Nicolas Maduro w wypowiedziach dla prasy zapewniał, że gotów jest pomóc Snowdenowi i odrzucił już prośbę USA o jego ewentualną ekstradycję. To jednak nie oznacza formalnego udzielenia azylu.

Prezydent Nikaragui Daniel Ortega Saavedra powiedział, że kraj ten udzieli azylu Snowdenowi "jeśli okoliczności pozwolą". Znów widzimy wsparcie dla Snowdnena, ale nie zdecydowaną pomoc.

Jeśli chodzi o prezydenta Boliwii Evo Moralesa, to wszyscy wiedzą, że został on posądzony o wywiezienie Snowdena z Moskwy, ale najwyraźniej tego nie zrobił. Mimo to jego samolot został zmuszony do lądowania w Austrii, co wywołało mały skandal dyplomatyczny.

Teraz Morales przyznaje, że byłby gotów udzielić Snowdenowi azylu, ale nie mówi, co się stało z jego wnioskiem o azyl, tzn. czy wpłynął do władz Boliwii, czy jest przedmiotem jakichś procedur itd. (zob. The Guardian, Venezuela, Nicaragua and Bolivia offer asylum to Edward Snowden).

Którędy uciekać?

Można odnieść w tej sytuacji wrażenie, że są politycy oficjalnie wspierający Snowdena, ale nikt naprawdę mu nie pomaga. Nawet uzyskanie azylu nie ułatwi whistleblowerowi wylotu z Moskwy. Zdaniem ekspertów byłoby to możliwe na prywatnym samolocie, który musiałby polecieć nad Morze Barentsa, a potem skręcić nad Cieśninę Duńską i kierować się konsekwentnie na południe do Caracas (zob. FP Passport, Moscow to Caracas -- the Scenic Route).

Sonda
Na ile oceniasz szanse Snowdena na wydostanie się z Rosji i uzyskanie azylu?
  • jestem pewien, że się uda
  • do 75% na udaną operacją
  • do 50% szans
  • niskie szanse (do 25%)
  • nie ma szans
wyniki  komentarze

NSA śpi z Niemcami

Nikt nie będzie doradzał Snowdenowi przelotu nad USA czy Europą Zachodnią tym bardziej, że whistleblower zaczyna deptać po odciskach rządów krajów UE. Snowden udzielił wywiadu dla niemieckiego Der Spiegel, w którym mówił o bliskiej współpracy wywiadu niemieckiego z NSA. W tym wywiadzie padło stwierdzenie, że "NSA jest w łóżku z Niemcami".

Wywiad dla Der Spiegel ciekawie uzupełnia wcześniejsze informacje o niepokojących praktykach służb brytyjskich oraz najnowsze o nielegalnym programie inwigilacji we Francji. Czy faktycznie jest tak, że po prostu wszyscy szpiegują?

Czytaj: Francja ma swój własny PRISM, system inwigilacji poza prawem - donosi Le Monde


Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
  
znajdź w serwisie


RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy