SMS-owi naciągacze reklamują się na Naszej Klasie

19-04-2010, 15:25

Mimo zakończenia żałoby narodowej w polskiej sieci wciąż można znaleźć strony bazujące na współczuciu dla ofiar katastrofy samolotowej w Smoleńsku i ich rodzin. Wyłudzacze, naśladując zachodnie wzorce, zachęcają do odwiedzania stworzonych przez siebie witryn w serwisach społecznościowych.

Zrzut ekranu podejrzanej strony
fot. DI - Zrzut ekranu podejrzanej strony
O jednej z takich stron (aktywnej do dziś) poinformował redakcję Dziennika Internautów użytkownik Naszej Klasy. Pod adresem obywatele-polski.pl można zobaczyć utrzymaną w czarno-białej tonacji witrynę nawołującą "Złóż hołd, zapal znicz". Aby to zrobić, wystarczy kliknąć obrazek. Pojawia się wówczas przycisk umożliwiający przesłanie adresu strony na Śledzika.

- Na samym dole ktoś napisał "Nie bądź obojętny i wyślij sms-a by pomoc potrzebującym ludzią!!!". Jak widać po ortografii, jest to kolejny analfabeta, który chce zarobić. W dodatku nie pisze, ile kosztuje SMS, takie coś powinno być karalne! - bulwersuje się nasz Czytelnik.

Tym razem Premium SMS-a trzeba wysłać pod numer 72*** - posiłkując się opublikowanym przez UKE filmem wideo, łatwo ustalić, że jego koszt wyniesie 2 zł plus VAT. Nie jest to dużo, nie ma jednak żadnej gwarancji, że kwota ta rzeczywiście trafi do potrzebujących.

>> Obejrzyj: Jak nie dać się oszukać na Premium SMS

Niestety nie jest to pierwszy przypadek wykorzystywania katastrofy samolotu z prezydentem Lechem Kaczyńskim na pokładzie. Zagraniczni oszuści, żerując na zainteresowaniu tym wydarzeniem, zaczęli rozpowszechniać szkodliwe oprogramowanie, przede wszystkim fałszywe rozwiązania zabezpieczające.

Polacy natomiast zabrali się do tworzenia stron naciągających na kosztowne Premium SMS-y, pierwsze tego typu witryny powstały już kilka godzin po wypadku. Zwróciło to uwagę operatorów telekomunikacyjnych - Play, Orange i Plus podjęli aktywne działania w celu ukrócenia takich praktyk.

>> Czytaj więcej: Operatorzy jednoczą się przeciw "SMS-owym hienom"


Źródło: DI24.pl
Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
  
znajdź w serwisie

RSS  
RSS  

RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  
« Październik 2021»
PoWtŚrCzwPtSbNd
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031