SMS o drugiej dawce szczepionki od M0BYWATEL? To oszustwo!

26-08-2021, 09:38

Rozesłano SMS-y informujące o wyznaczeniu daty kolejnej dawki szczepienia. Wiadomość zawiera link, który przenosi do strony łudząco przypominającej Sklep Play. Odbiorca zachęcany jest do pobrania aplikacji, która wygląda jak aplikacja rządowa mObywatel.

Czas zwiększonych wydatków zbliża się nieubłaganie.

>> Sprawdź konto z kartą otwartą na dzisiaj <<

0 zł za prowadzenie rachunku, użytkowanie karty debetowej i wypłaty gotówki!


Ostrzegamy, że instalacja aplikacji (dedykowanej na system Android) na smartfonie spowoduje pobranie złośliwego oprogramowania. Może ono śledzić nasz każdy ruch, w tym wykraść dane logowania, np. do banku.

 

sms szczepienie oszustwo

W ostatnich miesiącach znacząco nasiliła się liczba ataków związanych z pandemią oraz szczepionkami. Warto zachować czujność i podchodzić do wszelkich ofert i komunikatów z dystansem. Przestępcom zależy najczęściej na tym, abyśmy kliknęli w podesłany w SMS-ie lub wiadomości e-mail linki. Zwykle kieruje on na podrobioną stronę, łudząco podobną do strony firmy lub instytucji wzbudzającej zaufanie. Pozostawienie na niej swoich danych lub pobranie podstawionej tam aplikacji jest równoznaczne z przekazaniem w ręce cyberprzestępców wrażliwych danych, które z pewnością wykorzystają niezgodnie z naszymi oczekiwaniami.

Jak nie paść ofiarą przestępców w internecie

Przede wszystkim zawsze należy zachować czujność, gdy otrzymujemy podejrzaną wiadomość z linkiem, która dodatkowo zachęca nas do pobrania aplikacji - tłumaczy Dominika Szewczyk z CyberRescue.

Jeśli nie wiemy skąd pochodzi wiadomość oraz link, lepiej zignorować ją, a dany numer telefonu zablokować.

Dobrze jest również zainstalować oprogramowanie antywirusowe, które będzie w stanie zapobiec lub wyeliminować przynajmniej część ataków.

W przypadku, gdy ktoś nieświadomie pobrał szkodliwą aplikacje i zorientował się po czasie, należy jak najszybciej wyłączyć urządzenie i udać się z nim do serwisu, który zajmie się oczyszczeniem go ze złośliwego oprogramowania. Należy również za pomocą innego, bezpiecznego urządzenia zmienić dane dostępowe do konta bankowego, powiadomić swój bank zaistniałej sytuacji i uważnie przejrzeć transakcje.


Źródło: CyberRescue


Sprawdź, który bank może zaproponować Ci najtańsze kredyty gotówkowe, najlepsze kredyty hipoteczne, kredyty dla firm, bezpłatne konta osobiste, konta firmowe czy najlepiej oprocentowane lokaty >>
Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
To warto przeczytać


fot. geralt


  
znajdź w serwisie

RSS  
RSS  

RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  
Jak czytać DI?
RSS
Copyright © 1998-2021 by Dziennik Internautów Sp. z o.o. (GRUPA INFOR PL) Wszelkie prawa zastrzeżone.