Apple Facebook Google Microsoft badania bezpieczeństwo patronat DI prawa autorskie serwisy społecznościowe smartfony

Smartwatche mają pozytywny wpływ na zdrowie. 87 proc. użytkowników wprowadziło co najmniej jeden nowy zdrowy nawyk

29-11-2023, 19:26

Czy technologia może być kluczem do lepszego zdrowia? Najnowsze badanie Huawei na temat wpływu smartwatchów na zdrowotne nawyki Europejczyków rzuca nowe światło na tę kwestię. Odkrycia z raportu mogą zaskoczyć wielu – przyjrzymy się, jak nowoczesne urządzenia wpływają na nasze codzienne życie, zachęcając do zdrowszych wyborów.

robot sprzątający

reklama


Smartwatche mają pozytywny wpływ na zdrowie. 87 proc. użytkowników wprowadziło co najmniej jeden nowy zdrowy nawyk

W skrócie

Europejskie Badanie Zdrowia HUAWEI 2023 pokazuje, że zainteresowanie Europejczyków swoim zdrowiem jest wysokie, a respondenci w równym stopniu koncentrują się na dobrym samopoczuciu psychicznym i zdrowiu fizycznym (83% vs. 82%). Jednakże tylko 50% obywateli Europy jest zadowolonych ze swojej sprawności fizycznej, a 91% chce poprawić przynajmniej jeden aspekt swojego stylu życia. Mimo to aż 54% Europejczyków nie odbywa regularnych badań lekarskich. Znacznie lepiej wypadają na tym polu użytkownicy smartwatchy, z których 63% odwiedza lekarza po otrzymaniu alarmujących sygnałów z ich urządzenia.

Dlaczego to ważne

Konsekwentne śledzenie wskaźników zdrowotnych pomaga rozwinąć, bardzo ważne w nabywaniu nowych nawyków, mikroprzyzwyczajenia i zmianę zachowania. Dane z badań HUAWEI pokazują, że znaczący wpływ mogą mieć na to smartwatche. Z opublikowanego badania wynika, że 88% użytkowników tych urządzeń uważa, że pomagają one w poprawie zdrowia fizycznego. Natomiast 87% użytkowników smartwatchy wprowadziło co najmniej jeden nowy zdrowy nawyk w życiu.

Ciekawostki statystyczne z badania

badanie smartwatch zdrowie

  • 91% badanych chce poprawić co najmniej jeden aspekt stylu życia związanego ze zdrowiem, dążąc do wprowadzenia średnio czterech zdrowych nawyków.
  • Dla wielu osób priorytetem była redukcja stresu (43% respondentów), a następnie utrzymanie prawidłowej wagi (40%), zdrowe odżywianie (35%), zapewnienie odpowiedniej ilości snu (35%) i codzienne ćwiczenia (34%).
  • 72% Europejczyków przyznało, że potrzebuje dodatkowej motywacji do przestrzegania wybranych przez siebie zdrowych nawyków, a ponadto często ją traci.
  • 88% użytkowników smartwatchy uważa, że urządzenia te mogą pomóc w poprawie zdrowia fizycznego, 86% ogólną jakość życia, a 76% zdrowie psychiczne.
  • 83% Europejczyków koncentruje się na dobrym samopoczuciu psychicznym i zdrowiu fizycznym.
  • 54% Europejczyków nie odbywa regularnych badań lekarskich.
  • Tymczasem ponad 74% użytkowników smartwatchy szuka porady, gdy urządzenie ostrzega ich o nieprawidłowych wskaźnikach zdrowotnych, co prowadzi 63% z nich do wizyty u lekarza w celu dalszej analizy.
badanie smartwatch zdrowie
  • 87% użytkowników smartwatchy wprowadziło średnio dwa nowe, zdrowe nawyki na podstawie danych z urządzenia. Było to na przykład zwiększenie częstotliwości ćwiczeń (47%), wydłużenie czasu ich trwania (41%), poprawę nawyków związanych ze snem (39%) i dostosowanie diety (28%).
  • Tylko 50% Europejczyków zadowolonych ze swojego stanu zdrowia. Ankietowani podkreślali obawy dotyczące sprawności fizycznej (24%), ruchliwości (26%), obniżonego poziomu energii (29%) oraz nadwagi lub otyłości (46%).
  • Użytkownicy inteligentnych zegarków w Europie, w porównaniu do osób niebędących ich użytkownikami, są średnio o 51% bardziej świadomi, jakie powinny być prawidłowe wyniki dla wszystkich podstawowych wskaźników zdrowotnych.
  • Ponadto wykazują o 75% wyższą znajomość docelowego poziomu tkanki tłuszczowej i o 71% wyższą znajomość prawidłowego dziennego celu kalorycznego.
  • Użytkownicy smartwatchy sprawdzają swoje podstawowe wskaźniki zdrowotne ponad dwa razy częściej niż osoby niekorzystające z nich. W szczególności monitorują oni tętno, nasycenie krwi tlenem i spalone kalorie prawie trzy razy częściej niż osoby bez urządzenia (odpowiednio 2,8x, 2,7x i 2,6x).
  • Wśród codziennie śledzonych pomiarów dominuje aktywność fizyczna, mierzona krokami, przy czym prawie połowa wszystkich użytkowników monitoruje swoje kroki codziennie – jest to ważny czynnik przyczyniający się do poprawy zdrowia.
badanie smartwatch zdrowie

Zdaniem badaczy

– Zdrowie psychiczne i fizyczne są priorytetami dla każdego z nas z osobna, ale też dla całego społeczeństwa. (…) Nasze badania ujawniły pewne niepokojące obserwacje, ale też jednoznacznie pokazały, jak duży wpływ na nasze nawyki prozdrowotne mogą mieć smartwatche wyposażone w wiarygodne funkcje badania wielu parametrów zdrowotnych – mówi William Tian, prezes Huawei Consumer Business Group na Europę.

Między wierszami

Badanie wskazuje na silną korelację między używaniem smartwatcha a poprawą zdrowotnych nawyków, co może być krokiem milowym w promowaniu zdrowego stylu życia. Smartwatche stanowią bowiem wygodne i dostępne narzędzie, które może znacząco wpływać na zdrowe nawyki.

Podsumowując

Jak się okazuje smartwatche są nie tylko modnym dodatkiem, ale mogą być również skutecznym narzędziem w budowaniu zdrowych nawyków i zwiększaniu świadomości zdrowotnej. Jednak warto pamiętać, że nie zastąpi ona w pełni profesjonalnej opieki zdrowotnej czy regularnych badań lekarskich.


Aktualności | Porady | Gościnnie | Katalog
Bukmacherzy | Sprawdź auto | Praca
biurowirtualnewarszawa.pl wirtualne biura w Śródmieściu Warszawy


Artykuł może w treści zawierać linki partnerów biznesowych
i afiliacyjne, dzięki którym serwis dostarcza darmowe treści.

              *              



Ostatnie artykuły:


fot. DALL-E



fot. DALL-E



fot. Freepik



fot. DALL-E



fot. DALL-E