Smartfon na koncercie ważniejszy niż gotówka? Trzeba się z tym pogodzić

20-06-2013, 15:27

Ludzie wezmą na koncert smartfona prędzej niż gotówkę albo kartę płatniczą - wynika z badań przeprowadzonych na zlecenie Symanteca. Dla organizatorów imprez oznacza to pewne problemy, ale również szanse.

Czas zwiększonych wydatków zbliża się nieubłaganie.

>> Sprawdź konto z kartą otwartą na dzisiaj <<

0 zł za prowadzenie rachunku, użytkowanie karty debetowej i wypłaty gotówki!


Badania firmy Edelman na zlecenie Symanteca przeprowadzono w 11 krajach wśród osób, które uczestniczyły w koncertach, imprezach sportowych i festiwalach muzycznych.

77% badanych potwierdziło, że zabranie ze sobą smartfona na imprezę ma dla nich duże znaczenie, a 92% wzięłoby z większym prawdopodobieństwem smartfona niż jakikolwiek inny przedmiot (w tym gotówkę, dowód osobisty lub kartę płatniczą).

Po co smartfon? Do nagrywania!

Z badań wynika też, że rośnie popularność kupowania biletów, które okazywane są na ekranie urządzenia. Co dziesiąty badany próbował używać smartfona do kupowania przekąsek i gadżetów, ale większość ankietowanych (78%) robi podczas imprezy zdjęcia i nagrywa filmy, a 50% pokazuje je potem w mediach społecznościowych.

Powinno to dać do myślenia organizatorom imprez. W ubiegłym roku organizatorzy Olimpiady chcieli ograniczyć możliwość zamieszczania na Facebooku zdjęć z imprez. Słyszeliśmy też o sytuacji, gdy organizator wyścigów samochodowych chciał usunięcia nagrań zrobionych przez kibiców. Ostatnio głośno było o przerwanym koncercie Zimeramana, czego powodem również był słuchacz ze smartfonem.

zdjęcie
Tłum na koncercie - zdjęcie z Shutterstock.com

Jeśli zabieranie smartfona ma dla ludzi tak duże znaczenie, próby ograniczania użycia tych gadżetów dadzą opłakane efekty. Nie chodzi nawet o racje, które za tym stoją. Jeśli jakaś technologia staje się szalenie popularna, jej powstrzymywanie przypomina próby hamowania wulkanu przed wybuchem. To się po prostu nie uda.

Sonda
Zabierasz ze sobą smartfona na imprezy masowe?
  • tak
  • raczej tak
  • raczej nie
  • nie
wyniki  komentarze

Aplikacje wzbogacają wrażenia

Wróćmy do badań firmy Edelman. Potwierdzają one, że organizatorzy imprez mogą wykorzystać smartfony dla swoich celów. 66% ankietowanych, którzy pobrali aplikacje związane z koncertem, imprezą czy festiwalem, odczuło to jako wzbogacenie wrażeń. Tylko 12% ankietowanych żałowało, że je pobrało.

Noszenie smartfona na koncerty to ryzyko zgubienia go. Niemal jedna trzecia (31%) badanych przyznała, że nie chroni swojego smartfona hasłem, a 35% nie stosuje żadnych środków ostrożności mających uchronić ich przed zgubieniem lub kradzieżą urządzenia. Podobny odsetek osób - 35% - stracił swojego smartfona. Z badań wynika, że urządzenia giną zwłaszcza w środkach komunikacji publicznej.

Czytaj także: Już 5% odsłon w polskiej sieci generują smartfony i tabletySprawdź, który bank może zaproponować Ci najtańsze kredyty gotówkowe, najlepsze kredyty hipoteczne, kredyty dla firm, bezpłatne konta osobiste, konta firmowe czy najlepiej oprocentowane lokaty >>
Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
To warto przeczytać


  
znajdź w serwisie


RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  
Jak czytać DI?
RSS
Copyright © 1998-2021 by Dziennik Internautów Sp. z o.o. (GRUPA INFOR PL) Wszelkie prawa zastrzeżone.