"Skarbówka przeniesie się do internetu"

GazetaPrawna.pl 30-07-2010, 09:36

Jutro, 31 lipca, administracja skarbowa obchodzi swoje święto – Dzień Skarbowości. Czy skarbówka ma co świętować i co ją czeka w przyszłości opowiada wiceminister finansów Andrzej Parafianowicz.

Co oznacza nowoczesna administracja skarbowa w polskim wydaniu?

To przede wszystkim administracja sprawna i otwarta na potrzeby swoich klientów. To chyba najtrudniejsze zadanie – zmiana nastawienia i podejścia do klienta. Do niedawna był to przecież tylko petent. Na szczęście dziś to już nieaktualne. Dla polskich skarbowców podatnik staje się partnerem i dokładamy wielu starań, by te relacje ułatwiać.

Znajduje to wyraz w udostępnianiu nowoczesnych funkcji, takich chociażby jak e-deklaracje. Dla porównania w 2007 r., kiedy obejmowałem stanowisko szefa skarbówki, elektronicznych deklaracji było około 3 tys. Dziś jest to już ponad 2 mln. Przygotowujemy również komunikację SMS-ową. Rozwijamy funkcje informacyjne i edukacyjne. Udostępniamy nowoczesne, telefoniczne centrum informacji podatkowych, udzielamy indywidualnych interpretacji. Z drugiej strony zdecydowanie zmieniła się filozofia podejścia do standardowych kontroli oraz jej narzędzia.

Co czeka skarbówkę w najbliższym czasie?

Dążymy do najwyższych standardów europejskich. Realizujemy program e-Podatki, dzięki któremu wyposażymy naszą administrację w nowoczesne narzędzia zarządzania informacją. Doświadczenia ostatnich lat udowodniły, że polskie służby skarbowe mają rzeczywisty potencjał i zdolności do podejmowania poważnych wyzwań. Potencjał ten tkwi przede wszystkim w pracownikach aparatu skarbowego, od których zaangażowania i pracy zależy sukces wszystkich przedsięwzięć. Przekonałem się, że dzięki determinacji skarbowców można zdziałać naprawdę wiele, i zależy mi, by te atrybuty skarbowców były pozytywnie wykorzystywane.

 

Więcej szczegółów w Gazecie Prawnej w wywiadzie Ewy Matyszewskiej z wiceministrem finansów Andrzejem Parafianowiczem - "Skarbówka przeniesie się do internetu"

gazeta prawna


Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
  
znajdź w serwisie

RSS  
RSS  

RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  
« Wrzesień 2021»
PoWtŚrCzwPtSbNd
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
27282930