Skąd uzyskać środki potrzebne na finansowanie startupów?

24-02-2021, 21:05

W momencie analizy swojego pomysłu warto już wtedy mieć własne środki na finansowanie startupów. W początkowych działaniach testując ideę pomysłu i sprawdzając rynek, nie mamy tak wysokich kosztów jak w kolejnych krokach. Zdarzają się sytuacje, że można wszystko osiągnąć z tylko lekkim nakładem finansowym, ale to zadanie jest bardzo trudne. W tej sytuacji trzeba rozwinąć produkt na tyle, aby znaleźli się pierwsi klienci lub partnerzy, którzy chcieliby zainwestować w jego dalszy rozwój.

Jakie są sposoby finansowania startupów?

Startupy mają na celu wprowadzenie na rynek nowych produktów lub innowacji, gdzie cały proces wiąże się z wysokim nakładem finansowym. Startupem nazywamy produkty lub usługi, które są nowością na rynku i dążymy do tego, aby zyskały one jak największą popularność. Jak pozyskać środki na finansowanie startupów? 

Pierwszym sposobem jest posiadanie własnego kapitału

Bardzo dużo osób przez wiele lat oszczędza pieniądze, aby uzbierać określoną ilość środków na otworzenie tzw. własnego biznesu. Jest to działanie czasochłonne, jednak osiągalne. Oszczędności można przeznaczyć na finansowanie startupów, unikając dzięki temu pożyczek. Korzystanie z tej metody jest możliwe jedynie w początkowej fazie rozwoju startupów. Dalsze projekty oraz rozwój będą wymagały nakładu coraz większych środków, co wymaga pozyskania kapitału zewnętrznego. 

Kolejnym sposobem jest pozyskanie inwestorów 

Kolejną możliwością na zdobycie środków potrzebnych na finansowanie startupów jest pozyskanie inwestorów. Ten sposób nie należy do łatwych, ponieważ potencjalnych inwestorów trzeba zainteresować pomysłem, pokazać przygotowany plan działania oraz  przekonać ich do tego, że przedstawiany produkt ma szanse odnieść ogromny sukces. Wyróżniamy takich inwestorów jak:

  • Aniołowie biznesu, czyli przedsiębiorca, który stworzył jeden lub kilka dobrze prosperujących biznesów. Inwestując, pragnie wesprzeć rozwijającą się firmę i uzyskać przy tym własne korzyści. Aniołowie biznesu posiadają ogromną wiedzę, dysponują odpowiednimi funduszami, a także mają znajomości w świecie biznesu, które mogą znacząco wpłynąć na rozwój nowego przedsiębiorstwa. 
  • Fundusze Venture Capital, to rodzaj inwestycji podejmowany przez przygotowane do takich działań fundusze. Mają one za zadanie pozyskać akcje startupów, które później sprzedadzą ze zwiększonym zyskiem. 
  • Fundusze Private Equity, są to również fundusze działające na podobnych zasadach co VC, o których była mowa wcześniej. W przeciwieństwie do VC inwestują one tylko w firmy nienotowane na giełdzie. 

Zdobycie inwestorów nie jest łatwym zadaniem, jednak możliwym do zrealizowania. 

Można też rozważyć kredyt bankowy

Kredyt jest również sposobem na finansowanie startupów, jednak nie tak łatwo go uzyskać. Wiele banków wychodzi z pomocą do młodych przedsiębiorców i oferuje im kredyty na start. Jednak kredytodawcy oczekują w zamian, aby im przedstawić biznesplan, na podstawie którego określają potencjał firmy. Chcąc uzyskać kredyt, potrzebne są też zaświadczenia z ZUS i US o niezaleganiu z opłatami. 
Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
Tematy pokrewne:  

tag startupytag nolstag finansowanie
To warto przeczytać


fot. Geraltfot. Geralt


RSS  

RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  

idealdesign.pl - meble designerskie
Serwisy specjalne: