Apple Facebook Google Microsoft badania bezpieczeństwo patronat DI prawa autorskie serwisy społecznościowe smartfony

Sinice powróciły na polskie wybrzeże. Czy wiesz, że możesz je podglądać?

29-07-2019, 22:10

Rosnąca temperatura i brak wiatru to idealne warunki dla rozwoju sinic. Wysokie temperatury powietrza mają się utrzymywać, co sprzyja zwiększaniu się kolonii tych bakterii. Sinice przy brzegu Morza Bałtyckiego są bardzo dobrze widoczne na zdjęciach satelitarnych, które można samodzielnie wyszukiwać i generować.

W momencie, gdy sinic jest bardzo dużo i nie ma wiatru, na powierzchni wody może pojawić się charakterystyczna pokrywa, a nawet piana. Jej kolor uzależniony jest od rodzaju bakterii, ale także przenikania światła. Sinice przy brzegu Morza Bałtyckiego są bardzo dobrze widoczne na zdjęciach satelitarnych, które można samodzielnie wyszukiwać i generować na platformie CREODIAS.

Zdjęcia satelitarne dla każdego

Dziś, dzięki europejskiemu programowi obserwacji Ziemi, każdy z dostępem do Internetu ma możliwość wyszukiwania i generowania zdjęć satelitarnych. Są one powszechnie wykorzystywane m.in. do monitoringu jakości powietrza, w systemach wczesnego ostrzegania przed powodziami i pożarami oraz w aplikacjach dla rolników. Różne sektory gospodarki, przedsiębiorstwa i użytkownicy w Europie uzyskują wymierne korzyści dzięki wykorzystaniu danych z satelitów. Zdjęcia satelitarne pod kątem występowania sinic w Bałtyku mogą także generować wszyscy zainteresowani sytuacją, w tym osoby planujące spędzenie urlopu nad polskim morzem.

Maciej Litewski, marketing manager w CloudFerro, firmy dostarczającej rozwiązania umożliwiające gromadzenie i udostępnianie zdjęć satelitarnych z europejskich satelitów, zaznacza, że Komisja Europejska dba o to, żeby dostęp do tych danych był powszechny i darmowy. Użytkownicy DIAS-ów (Data and Information Access Service) mogą wyszukiwać, pobierać i analizować obrazy satelitarne na platformie internetowej, w ramach otwartego dostępu lub skorzystać z bardziej zaawansowanej oferty komercyjnej.

Jak wygenerować zdjęcie z satelity?

Poniżej filmik instruktażowy, pokazujący, jak samodzielnie wygenerować i porównywać zdjęcia satelitarne na platformie CREODIAS, która funkcjonuje w ramach programu obserwacji Ziemi Copernicus. Instruktaż nagrała Ewa Grabska.

Źródło: CloudFerro