Siedzisz długo przed monitorem? Okulista radzi

11-07-2014, 12:33

Coraz więcej ludzi skarży się na szczypiące, łzawiące i zaczerwienione oczy. Czy to alergia? Niekoniecznie. Dzisiejsze czasy nie są łaskawe dla naszego wzroku - pomieszczenia klimatyzowane, sztuczne światło i wiele godzin spędzonych przed ekranem komputera dają się naszym oczom we znaki. Co więc możemy zrobić, aby jak najdłużej cieszyć się zdrowym wzrokiem? Okuliści polecają poniższe sposoby pomagające zadbać o nasze oczy.

Odpowiednia pozycja

Kiedy czytamy bądź oglądamy telewizję, róbmy to w pozycji siedzącej. Podczas leżenia mięśnie gałek napinają się i przez to oczy szybciej się męczą.

Gdy siedzimy przed komputerem, odległość oczu od monitora powinna wynosić ok.45 cm. Komputer postaw tak, aby nie padały na niego promienie słoneczne, które męczą wzrok. Pracując przed komputerem, rób przerwy co godzinę na ok. 10 min oderwij od niego wzrok, najlepiej w tym czasie się przespacerować lub wykonać gimnastykę oczu (opis poniżej).

Ludzie przy komputerach

Ćwiczenia

Pracując przed komputerem lub czytając książkę, kiedy czujesz, że twoje oczy robią się zmęczone - przenieś wzrok na przedmiot znajdujący się w dali, a następnie na przedmiot znajdujący się bliżej i tak kilka razy na zmianę. Również relaksująco działa ćwiczenie polegające na poruszaniu gałkami w lewo, w prawo, w górę i w dół. Wykonując to ćwiczenie, ruszaj tylko oczami a nie głową.

Witaminy

Aby zachować zdrowy wzrok, ważna jest też odpowiednia dieta bogata w witaminę A. Znajduje się jej najwięcej w marchewce, rybach, nabiale oraz w zielonych i żółtych owocach.

Zioła

Zmęczonym i zaczerwienionym oczom ulgę przyniesie okład z rumianku lub czarnej herbaty. Zaparz 2 saszetki ziół, poczekaj aż przestygną i nałóż na oczy na 10-15 min.

Krople

Na rynku farmaceutycznym dostępne są krople do oczu na bazie świetlika lekarskiego, sztuczne łzy i preparaty łagodzące zaczerwienienia. Zanim jednak sięgniemy po preparaty do oczu, warto skonsultować z okulistą, które będą dla nas odpowiednie.

Otoczenie

Staraj się wprowadzać do pomieszczenia, w którym przebywasz, jak najwięcej świeżego powietrza. Suche powietrze może podrażnić twoje spojówki i doprowadzić do ich wysuszenia i zaczerwieniania. Dobrym rozwiązaniem może być nawilżacz powietrza. Bardzo kojący wpływ na twoje oczy będą miały kwiatki w pomieszczeniu, w którym się uczysz lub pracujesz. Podczas pracy lub nauki co jakiś czas po prostu na nie spójrz.

Każdy okulista podpisuje się pod wyżej wymienionymi wskazówkami, dlatego jeśli zależy Ci na zdrowych oczach, powinieneś o nie zadbać.

Artykuł poleca salon okulistyczny z Poznania www.starskioptyk.pl

Sprawdź, który bank może zaproponować Ci najtańsze kredyty gotówkowe, najlepsze kredyty hipoteczne, kredyty dla firm, bezpłatne konta osobiste, konta firmowe czy najlepiej oprocentowane lokaty >>
Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
To warto przeczytaćRSS  

RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  
Jak czytać DI?
RSS
Copyright © 1998-2021 by Dziennik Internautów Sp. z o.o. (GRUPA INFOR PL) Wszelkie prawa zastrzeżone.