Kolekcję gier na MS-DOS, w które można grać w przeglądarce, udostępniła biblioteka Internet Archive. W niektórych Czytelnikach DI może to obudzić nostalgię i chęć przedłużenia sobie wolnego.
Internetowe biblioteki kojarzymy z książkami, ale Internet Archive stara się zachować także dziedzictwo cyfrowe z minionych lat. Ostatnim tego dowodem jest udostępnienie kolekcji gier na MS-DOS, w które można grać w przeglądarce.
Kolekcja obejmuje niemal 2,4 tys. tytułów, a wśród nich np. Street Fighter II albo The Lion King, nie mówiąc o klasycznym Prince of Persia, Prehistorik 2 czy Deluxe Ski Jump. Dla osób, które były nastolatkami w latach 90, taki powrót do przeszłości będzie ciekawym przeżyciem.
Warto nadmienić, że przy okazji tej kolekcji gier Internet Archive prezentuje nową wersję swojego interfejsu. Dlatego w prawym górnym rogu ekranu znajdują się przyciski "Exit Beta" oraz "Feedback".
Od razu trzeba ostrzec, że niektóre gry mogą nie działać prawidłowo. Osoby pamiętające czasy MS-DOS mogą czuć się dziwnie, grając w oknie przeglądarki. Najbardziej zagorzali DOS-owi zapaleńcy od dawna korzystają z emulatora DOSBox i dla nich kolekcja Internet Archive niekoniecznie będzie interesująca. Niemniej jest to godna opisania inicjatywa. Okazjonalni fani gier na MS-DOS mogą chwilkę pograć, nie męcząc się z instalacją emultara. Osoby młodsze mogą na własnej skórze przekonać się, jakie były gry z epoki MS-DOS.
Internet Archive nie od dziś angażuje się w zachowywanie starych programów. Już w roku 2013 ta biblioteka utworzyła kolekcję starych programów dla DOS-a, Amigi i Atari. Nie można było ich używać w przeglądarce, ale można było o nich poczytać i je pobrać.
Pod koniec roku 2014 Internet Archive udostępniło 900 gier do automatów na monety, w które można grać w przeglądarce. Najnowsza kolekcja gier na MS-DOS to kolejny krok. Znajdziemy w niej nie tylko gry platformowe, symulatory i strzelanki, ale nawet gry dla dorosłych.
Muszę przyznać, że naprawdę doceniłem tę inicjatywę, gdy uruchamiając grę Prehistorik 2, zobaczyłem poniższą planszę. Zawsze była ona w czołówce gry, ale w latach 90. nie bardzo rozumiałem po co.
Trzeba mieć na uwadze, że ta kolekcja gier na MS-DOS nie jest skończona. Właściwie dopiero wystartowała. Z czasem będą dodawane niektóre tytuły, funkcjonalność będzie poprawiana i przedstawiciele Internet Archive zapraszają do przesyłania uwag. Zachowywanie od zapomnienia starych programów jest ciągle mało zbadanym obszarem. Internet Archive nie od dziś stara się badać ten obszar i bardzo dobrze.
Przy okazji powinniśmy sobie uświadomić, że dzisiejsze nowinki też będą w przyszłości eksponatami w różnego rodzaju kolekcjach. Najnowsze oprogramowanie wydaje się nam supernowoczesne, ale niegdyś gry i programy na MS-DOS też takie się wydawały. Możliwe, że za 20-30 lat będziemy postrzegać dzisiejsze nowinki dokładnie tak samo, jak teraz postrzegamy gry-eksponaty z kolekcji Internet Archive.
Aktualności
|
Porady
|
Gościnnie
|
Katalog
Bukmacherzy
|
Sprawdź auto
|
Praca
biurowirtualnewarszawa.pl wirtualne biura w Śródmieściu Warszawy
Artykuł może w treści zawierać linki partnerów biznesowych
i afiliacyjne, dzięki którym serwis dostarcza darmowe treści.
*