Sejm chce mniej obrotu gotówkowego, Microsoft walczy o jawność. Przegląd (e)prawny 15.04.2016

15-04-2016, 15:34

Co ciekawego uchwalił Sejm w tym tygodniu i jak to wpłynie na obrót gotówką? Jakie zastrzeżenia do PKP ma NIK? Dlaczego Microsoft pozwał Departament Sprawiedliwości? O tym oraz o innych ciekawych sprawach piszemy w cotygodniowym przeglądzie (e)prawnym.

W tym tygodniu w Dzienniku Internautów...

poruszaliśmy następujące ciekawe tematy z okolic internetu, technologii i prawa.

Poza tym na koniec tygodnia chcemy wam zasygnalizować następujące wydarzenia i tematy.

Posłowie za ograniczeniem transakcji gotówkowych

Firmy będą musiały płacić przelewem a nie gotówką przy każdej płatności powyżej 15 tys. zł. W przeciwnym razie nie będą mogły zaliczyć płatności do kosztów uzyskania przychodu. Takie zasady przyjął Sejm przegłosowując nowelizację ustawy PIT, CIT oraz o swobodzie działalności gospodarczej. Do tej pory ustawa nakazywała dokonywanie płatności przelewem dopiero od kwoty 15 tys. euro.

Teraz nowelizacją zajmie się Senat. Wspominaliśmy już kiedyś w DI, że dąży się do ograniczenia stosowania gotówki. Ten trend jest ciągle aktualny. 

Jak otwierać dane publiczne? Ankieta ministerstwa

Ministerstwo Cyfryzacji zaprasza wszystkich zainteresowanych do wypełnienia ankiety na temat potrzeb, oczekiwań i barier dotyczących "otwierania danych". "Dzięki udostępnianiu publicznych danych mogą powstawać zasoby i usługi, które kreatywnie łączą dane z różnych źródeł i są impulsem dla innowacyjności i rozwoju gospodarczego" - przekonuje ministerstwo. 

Szczegóły oczywiście na stronie Ministerstwa

Rząd stawia na innowacje

Wspominaliśmy już o pomysłach rządu na ustawę o innowacyjności

Dodatkowo Kancelaria Premiera poinformowała, że Ministerstwo Rozwoju prowadzi prace nad pakietem "oczekiwanych przez przedsiębiorców rozwiązań", które poprawią otoczenie dla biznesu. Rozwiązania zmierzają w szczególności do poprawy relacji przedsiębiorców z organami administracji publicznej oraz usprawnienia postępowań administracyjnych. 

Allegro utrudnia dostęp do rynku?

Gazeta Prawna donosi o interesującym sporze sądowym. Pewien sprzedawca zarzucił platformie aukcyjnej bezprawne ingerowanie w treść komentarzy, blokowanie kont i manipulowanie wyszukiwarką. Sprzedawca uważa, że Allegro dopuściło się czynów nieuczciwej konkurencji. Oczywiście Allegro uważa, że ma prawo egzekwować pewne zasady od sprzedawców. Szczegóły na temat sprawy w tekście GP pt. "Opłaty półkowe" w sieci: Allegro utrudnia dostęp do rynku? Rozstrzygnie o tym sąd.

Tarcza prywatności wzbudza wątpliwości

Grupa Robocza art. 29 zrzeszająca unijne organy ochrony danych wydała swoją opinię na temat EU-US Privacy Shield. Zdaniem Grupy nowa "tarcza prywatności" zawiera pewne ulepszenia w stosunku do uchylonego programu Safe Harbour. Niemniej unijne organy ochrony danych mają pewne wątpliwości. Nowe rozwiązanie w niektórych miejscach wydaje się niespójne. Są też zastrzeżenia do konkretnych zapisów i wreszcie należy dodać, że działanie nowej "tarczy" powinno być po pewnym czasie zrewidowane. Szczegóły znajdziecie w komunikacie wydanym przez Grupę Roboczą art. 29

"Bądźmy legalni" i zastraszanie przedsiębiorców

Podmioty o nazwie „Bądźmy Legalni” czy „Legalni z Prawem” rozsyłają e-maile do przedsiębiorców o grożącej odpowiedzialności za niedopełnienie obowiązku zgłoszenia zbiorów danych do rejestracji. Generalny Inspektor Ochrony Danych Osobowych (GIODO) przestrzega, żeby nie odpowiadać na tę korespondencję. Informuje również, że działalność tych podmiotów prowadzona jest bez wiedzy i akceptacji organu ds. ochrony danych osobowych. Szczegóły na stronie GIODO

Dozór elektroniczny za niealimentację - apel RPO i RPD

We wspólnym wystąpieniu Rzecznik Praw Obywatelskich oraz Rzecznik Praw Dziecka zwrócili się do Ministra Sprawiedliwości, Prokuratora Generalnego z postulatem szerszego wykorzystania Systemu Dozoru Elektronicznego wobec osób skazywanych za niealimentację. Rzecznicy podkreślają, że problem dotyczy około 190 tysięcy osób uchylających się od płacenia alimentów, a łączna kwota zadłużenia alimentacyjnego wynosi 6,8 mld zł. Rzecznicy przedstawili postulat odpowiedniej zmiany przepisów kodeksu karnego wykonawczego, która umożliwi odbywanie przez skazanego za niealimentację całej kary pozbawienia wolności w SDE.  

Pociąg PKP do wydatków?

NIK opublikowała raport o wydatkach spółek Grupy PKP na usługi doradcze i eksperckie. Dopatrzyła się różnych nieprawidłowości np. PKP Informatyka płaciła za realizację tzw. umowy korporacyjnej, której wykonawcą była PKP S.A., czyli właściciel spółki. Celem umowy było m.in. utrzymanie najwyższych standardów ładu korporacyjnego, a także osiągnięcie efektów synergii i obniżenie kosztów działalności. Usługi były realizowane w 10 obszarach, wśród których znajdowała się m.in. „współpraca międzynarodowa”.

Z tytułu realizacji umowy w tym obszarze spółka ponosiła stałe, określone umownie koszty, w wysokości 9,1 tys. zł miesięcznie. Tymczasem zadania z zakresu „współpracy międzynarodowej” zostały objęte kolejną umową zawartą również z PKP S.A., na realizację której wydatkowano łącznie 172 tys. zł. W ten sposób PKP Informatyka płaciła dwa razy za tę samą usługę. Genialne!

Microsoft walczy o jawność

Microsoft wystąpił do sądu przeciwko amerykańskiemu Departamentowi Sprawiedliwości. Firma chce mieć prawo do informowania swoich klientów o tym, że organy ścigania uzyskiwały dostęp do ich danych. 

W Stanach Zjednoczonych istnieje możliwość wydania nakazów tak tajnych, że nie można ujawniać nie tylko ich treści ale nawet faktu ich wydania i zrealizowania. Ta kwestia jest przedmiotem gorących dyskusji od czasu tzw. afery Snowdena. Microsoft nie jest jedyną firmą, która chce mieć prawo przynajmniej do ujawniania dokładnej liczby takich nakazów. Jest jednak pierwszą, która poszła do sądu. Więcej na ten temat pisze Washington Post.

MovieSwap już wstrzymał działalność

W marcu pisaliśmy o usłudze MovieSwap, która miała być ogromną bazą darmowych filmów wykorzystującą tzw. "doktrynę pierwszej sprzedaży" aby ominąć prawa autortskie. Projekt się nie powiódł, co było zresztą do przewidzenia. Informacja o zakończeniu inicjatywy pojawiła się na Kickstarterze

Ustawą w szyfrowanie - c.d.

Wspominaliśmy już, że w USA padł projekt stworzenia ustawy, która ma zmusić firmy do odszyfrowywania danych na życzenie władz. Opublikowano już oficjalny projekt i zaczyna być jasne po której stronie opowiedzą się różne organizacje. Obrońcy praw obywatelskich są oczywiście przeciwko takiemu prawu. Również stowarzyszenia twórców oprogramowania będą przeciwko. Szczegóły w The Verge.  


Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
  
znajdź w serwisie

RSS  
RSS  

RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  
« Październik 2021»
PoWtŚrCzwPtSbNd
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031