Apple Facebook Google Microsoft badania bezpieczeństwo patronat DI prawa autorskie serwisy społecznościowe smartfony

Wiele osób zapewne jest zaskoczonych informacją, że to nie Microsoft dzierży palmę pierwszeństwa wśród producentów najbardziej dziurawego oprogramowania. W rankingu przygotowanym przez duńską firmę Secunia Microsoft uplasował się w tym roku na trzecim miejscu, a niechlubny tytuł lidera przypadł firmie Apple.

Jak wynika z zamieszczonego niżej wykresu obrazującego liczbę wykrytych luk w rozkładzie rocznym, najbardziej dziurawe są obecnie produkty Apple. Drugie miejsce należy do Oracle, a na trzecim od lat znajduje się Microsoft, który dziś także wydaje poprawki.

Top 10 firm o największej liczbie wykrytych luk w rozkładzie rocznym

Chociaż producenci oprogramowania antywirusowego alarmują, że rośnie liczba ataków ukierunkowanych na produkty Adobe, firma ta uplasowała się dopiero na piątym miejscu. Użytkowników oprogramowania Mozilli powinien ucieszyć znaczny spadek liczby znalezionych luk w porównaniu do ubiegłego roku - w najnowszym rankingu firmy Secunia producent Firefoksa wylądował na dziesiątym miejscu.

>> Czytaj także: Dziura na dziurze i dziurą pogania

W raporcie, którego częścią jest powyższy ranking, Secunia zwraca uwagę na zatrważający wzrost liczby podatności w typowym dla indywidualnych użytkowników oprogramowaniu (firma uwzględniła 50 najpopularniejszych aplikacji, w tym 26 programów Microsoftu). Między 2007 a 2009 rokiem liczba usterek zwiększyła się z 220 do 420. W tym roku będzie jeszcze gorzej - przewidują twórcy raportu. Ich zdaniem do końca bieżącego roku może zostać wykrytych nawet 760 luk.

Dane te nie wydają się zawyżone, jeśli przypomnimy czerwcowy raport formy Fortinet, w którym odnotowano wykrycie 201 podatności o różnym stopniu zagrożenia (prawie dwa razy więcej niż w maju).

W takiej sytuacji bez wątpienia nie warto lekceważyć cyklicznie ukazujących się biuletynów. Dwa tygodnie temu 17 krytycznych dziur załatało w swoich produktach Adobe. Dziś natomiast ukażą się biuletyny bezpieczeństwa Microsoftu i Critical Patch Update for July 2010 firmy Oracle, usuwający w sumie 59 luk zarówno w systemie baz danych, jak i innych produktach korporacji:

  • Oracle Database (13 poprawek)
  • Oracle Fusion Middleware (7 poprawek)
  • Oracle Enterprise Manager (1 poprawka)
  • Oracle E-Business and Applications Suite (17 poprawek)
  • Oracle Solaris Products Suite (21 poprawek)

Aktualności | Porady | Gościnnie | Katalog
Bukmacherzy | Sprawdź auto | Praca
biurowirtualnewarszawa.pl wirtualne biura w Śródmieściu Warszawy


Artykuł może w treści zawierać linki partnerów biznesowych
i afiliacyjne, dzięki którym serwis dostarcza darmowe treści.

              *              Ostatnie artykuły:

fot. Petronasfot. Sophosfot. Freepikfot. Freepik