Scotland Yard rozbija duży gang cyberprzestępców

30-09-2010, 13:26

Angielscy funkcjonariusze Scotland Yardu aresztowali pod Londynem 19 osób podejrzanych o przynależność do wielkiej międzynarodowej siatki przestępczej, która wykradała miliony funtów od wielu osób, firm oraz instytucji na terenie Wielkiej Brytanii oraz USA.

Aresztowani są prawdopodobnie częścią wschodnioeuropejskiego gangu, który za pomocą konia trojańskiego ZeuS wykradał dane bankowe klientów rozmaitych instytucji bankowych. Pozwoliło to im na okradanie setek kont na łączną wartość około 2 milionów funtów miesięcznie. Następnie środki te przelewali na swoje własne, prowizoryczne konta.

>> Czytaj też: Duży kredyt, czyli nowa wersja oszustwa nigeryjskiego

Sonda
Czy kiedykolwiek padłeś(aś) ofiarą konia trojańskiego?
  • Tak
  • Nie
wyniki  komentarze

Przestępcy zostali zaskoczeni z samego rana przez oddział uzbrojonych funkcjonariuszy Scotland Yardu. Scotland Yard już od jakiegoś czasu otrzymywał od licznych instytucji finansowych sygnały na temat możliwych oszustw ze strony pewnej grupy osób. Wszyscy podejrzani to osoby wieku 23-47 lat. Policja posiada dowody, że przez cały czas swojej działalności grupa mogła ukraść łącznie nawet 20 milionów funtów.

- Zeus to złośliwy program, używany najczęściej do kradzieży poufnych danych bankowych, takich jak numery kart kredytowych, numery PIN oraz hasła, które później przesyłane są na serwer kontrolowany przez cyberprzestęców. Ofiary przeważnie nie mają pojęcia, że w danym momencie ich dane są kradzione. Na cyberprzestępczych forach Zeusa można nabyć już za kilkaset dolarów – mówi Łukasz Nowatkowski z G Data Software.

Zatrzymanie grupy przestępczej pod Londynem
fot. Daily Mail - Zatrzymanie grupy przestępczej pod Londynem
Centrum przestępczej działalności znajdowało się na przedmieściach Londynu. Pomimo pieniędzy, jakie mieli do dyspozycji, przestępcy mieszkali w skromnym, nierzucającym się w oczy mieszkaniu. Zabezpieczone przez policjantów narzędzia to laptop, kilka telefonów komórkowych oraz notatnik z zapiskami dotyczącymi kradzieży. Gangiem dowodzili dwudziestokilkulatek i jego żona. Policja przeprowadziła jednocześnie nalot ma mieszkania innych podejrzanych.

>> Czytaj też: Fundusze UE: Najwięcej oszustw w płatnościach wykryto w Polsce

Oszuści przesyłali brudne pieniądze na konta osób trzecich (tzw. money mules), które przelewały „czyste” już pieniądze na konta złodziei. Według ustaleń policjantów łupem oszustów padło ponad 600 kont bankowych, jednak liczba ta może być dużo większa.

Wszyscy podejrzani trafili do aresztu i obecnie przesłuchiwani są przez śledczych z wydziału przestępstw internetowych Scotland Yardu.


Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
  
znajdź w serwisie

RSS  
RSS  

RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy