Samorządy wydały tylko 2 proc. dotacji na sieci internetowe

GazetaPrawna.pl 28-12-2010, 15:24

Regiony nie radzą sobie z budową szybkiego internetu. Mimo że mija właśnie półmetek unijnego budżetu na lata 2007–2013, zdołały wydać zaledwie 2 proc. z ponad 2,3 mld zł, które dostały z UE. Jeśli nie przyśpieszą, grozi im utrata unijnego dofinansowania.

Utrata dotacji byłaby ciosem nie tylko dla regionów, którym obok nosa przeszłaby szansa na zapewnienie mieszkańcom dostępu do szybkiego internetu. Straci na tym także branża telekomunikacyjna. Takie firmy, jak Telekomunikacja Polska, Netia, Exatel, GTS Energis czy Hawe, są zainteresowane samorządowymi przetargami na budowę sieci szkieletowych. Do wzięcia są duże pieniądze. Na przykład kontrakt na budowę sieci w Wielkopolsce może być wart ponad 600 mln zł, a w Małopolsce – ok. 300 mln zł.

Urząd Komunikacji Elektronicznej – odpowiedzialny za rozwój rynku telekomunikacyjnego w Polsce – nie kryje zaniepokojenia losem unijnych dotacji na budowę sieci szkieletowych.

– Dane wskazują, że nic się w tej kwestii nie zmienia, a czasu jest coraz mniej. Bez wsparcia rządu samorządy nie poradzą sobie z wydawaniem tych środków – mówi Piotr Dziubak, rzecznik prasowy Urzędu Komunikacji Elektronicznej.

Więcej szczegółów w Gazecie Prawnej w artykule pt. Samorządy tracą internet. Wydały niecałe 2 procent dotacji na sieci internetowe

Mariusz Gawrychowski

gazeta prawna


Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
  
znajdź w serwisie


RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy