Sąd zakazuje Partii Piratów linkowania do stron proxy. Zwykła cenzura?

11-05-2012, 12:35

Partia Piratów w Holandii dostała od sądu zakaz linkowania do stron proxy umożliwiających korzystanie z usług The Pirate Bay. Decyzję sądu można zrozumieć, ale samo zakazywanie linkowania nie jest niczym innym, jak zakazem mówienia o pewnych faktach. Decyzja sądu w Hadze jest mocno kontrowersyjna.

Czas zwiększonych wydatków zbliża się nieubłaganie.

>> Sprawdź konto z kartą otwartą na dzisiaj <<

0 zł za prowadzenie rachunku, użytkowanie karty debetowej i wypłaty gotówki!


Dziennik Internautów w kwietniu pisał, że holenderska antypiracka organizacja BREIN poprosiła sąd o ocenzurowanie Partii Piratów. Chodziło o to, aby zakazać  organizacji politycznej polecania internautom stron proxy The Pirate Bay

Wspomniane strony proxy umożliwiają korzystanie z usług The Pirate Bay tym Holendrom, których operatorzy zostali przez sąd zobowiązani do zablokowania dostępu do TPB. Partia Piratów w Holandii prowadziła własną stronę proxy, ale sąd wydał nakaz zamknięcia jej (na wniosek BREIN). Piraci zamknęli stronę proxy, ale zaczęli polecać internautom inne strony proxy. Antypiraci z BREIN zażądali więc, by sąd zakazał partii publikowania linków do takich stron (więcej o historii tej sprawy w tekście pt. Antypiraci proszą sąd o cenzurowanie Partii Piratów).

Czytaj: The Pirate Bay: nie zachęcamy do ataków w naszym imieniu

Wczoraj TorrentFreak doniósł, że sąd w Hadze wydał wyrok zakazujący Partii Piratów zachęcania do obchodzenia blokady The Pirate Bay. Partia nie może zatem linkować do innych stron proxy pod groźbą kary finansowej w wysokości 5 tys. euro za każdy dzień naruszenia wyroku, przy czym kara może osiągnąć maksymalny pułap 250 tys. euro.

Wyrok sądu jest o tyle zrozumiały, że służy realizacji wcześniej wydanych wyroków i nakazów.

Trudno jednak nie zgodzić się z poglądem, że doszło do zwykłego ocenzurowania partii politycznej. Teraz nie może ona głośno mówić o tym, co jest faktem, a faktem jest, że blokadę TPB da się obejść. Strony proxy mogą się mnożyć bardzo szybko, szybciej niż BREIN jest w stanie uzyskiwać nakazy sądowe przeciwko nim. Blokada będzie zatem nieskuteczna, ale... Partia Piratów nie może o tym mówić głośno w internecie.

Nie można tej sytuacji porównywać z zakazami dotyczącymi np. publikowania w internecie materiałów pedofilskich lub nawołujących do nienawiści. The Pirate Bay sama w sobie nie służy do naruszeń prawa, co najwyżej użytkownicy mogą dokonywać pewnych naruszeń, a niezależnie od tego usługi serwisu mogą służyć działaniom legalnym, np. promocji artystów, którzy chcą udostępniać swoje dzieła za darmo (to duża grupa wbrew pozorom).

Co więcej, ten absurd obserwujemy w kraju, który jako pierwszy przyjął prawo dotyczące neutralności internetu.

Podobna sytuacja ma miejsce w Wielkiej Brytanii. Tam The Pirate Bay również jest blokowana i z tego powodu strony proxy nagle notują znaczny skok w statystykach odwiedzin.

Czytaj: The Pirate Bay: 5 tys. artystów chce promocji na tej stronie


Źródło: TorrentFreak


Sprawdź, który bank może zaproponować Ci najtańsze kredyty gotówkowe, najlepsze kredyty hipoteczne, kredyty dla firm, bezpłatne konta osobiste, konta firmowe czy najlepiej oprocentowane lokaty >>
Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
To warto przeczytać


fot. Kaspersky


  
znajdź w serwisie


RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  
Jak czytać DI?
RSS
Copyright © 1998-2021 by Dziennik Internautów Sp. z o.o. (GRUPA INFOR PL) Wszelkie prawa zastrzeżone.