Apple Facebook Google Microsoft badania bezpieczeństwo patronat DI prawa autorskie serwisy społecznościowe smartfony

Sąd utrzymał 1,25 mln zł kary dla ZAiKS i SFP za zmowę cenową

01-03-2012, 22:03

Sąd Apelacyjny potwierdził wcześniejszą decyzję Prezes UOKiK, według której ZAiKS i Stowarzyszenie Filmowców Polskich zawarły porozumienie ograniczające konkurencję. Utrzymana została również kara finansowa nałożona na spółki - łącznie 1,25 mln zł.

Wyrok dotyczy decyzji z sierpnia 2008 roku, o której informowaliśmy w Dzienniku Internautów (zob. Zmowa ZAiKS i SFP podnosiła cenę filmów DVD). Prezes Urzędu uznała wówczas, że Stowarzyszenie Autorów ZAiKS oraz Stowarzyszenie Filmowców Polskich ustaliły jednolite stawki za korzystanie z utworów audiowizualnych oraz odmówiły ich negocjowania. Organizacje postanowiły pobierać od każdego nośnika z filmem stałe wynagrodzenie.

W opinii UOKiK miało to na celu wyeliminowanie konkurencji pomiędzy nimi ze szkodą zarówno dla przedsiębiorców, którzy korzystają z praw autorskich w celach komercyjnych, jak i ostatecznych użytkowników (konsumentów). Obok nakazu zaniechania praktyki na uczestników porozumienia cenowego nałożono kary finansowe – 250 tys. zł na Stowarzyszenie Filmowców Polskich oraz 1 mln zł na ZAiKS.

Czytaj także: Premier odrzucił ACTA pod wpływem "populistycznych ruchów"

Ukarane podmioty skorzystały z przysługującego im prawa i odwołały się od decyzji. Sądy kolejnych instancji potwierdzały ustalenia Prezes Urzędu – w lipcu 2011 r. Sąd Ochrony Konkurencji i Konsumentów, a 1 marca 2012 r. także Sąd Apelacyjny, który oddalił apelacje przedsiębiorców. W ustnym uzasadnieniu wyroku Sąd zgodził się z oceną, że doszło do zawarcia porozumienia cenowego, którego celem było ograniczenie konkurencji, a wysokość nałożonych sankcji uznał za właściwą do stopnia naruszenia prawa.

Jacek Bromski, prezes Stowarzyszenia Filmowców Polskich, w komentarzu dla PAP zapowiedział wniesienie w tej sprawie kasacji do Sądu Najwyższego. O żadnej zmowie cenowej mowy być nie może - przekonywał. Według niego ZAiKS i SFP nie konkurują ze sobą, tylko nawzajem się uzupełniają. ZAiKS reprezentuje kompozytorów, my reprezentujemy reżyserów i scenarzystów. (...) Zawarliśmy normalną umowę, jak przy ustalaniu tabel autorskich, cenników. Występujemy ze wspólną tabelą do zatwierdzenia, gdzie jest napisane, kto ma otrzymywać ile - wyjaśniał Bromski.

Mało tego, w jego opinii umowa została zawarta po to, żeby maksymalnie obniżyć cenę insertów zamieszczanych w prasie, czyli dołączanych do gazet płyt DVD z filmami oraz płyt CD. W podobny sposób argumentował wcześniej ZAiKS.

Czytaj więcej: ZAiKS: Filmy DVD po decyzji UOKiK będą zapewne droższe!!!


Aktualności | Porady | Gościnnie | Katalog
Bukmacherzy | Sprawdź auto | Praca
biurowirtualnewarszawa.pl wirtualne biura w Śródmieściu Warszawy


Artykuł może w treści zawierać linki partnerów biznesowych
i afiliacyjne, dzięki którym serwis dostarcza darmowe treści.

              *              

Następny artykuł » zamknij

Senat RP ma nową stronę WWW

Źródło: UOKiK, PAPOstatnie artykuły: