Rzekomy film z zestrzelenia malezyjskiego Boeinga wykorzystywany przez internetowych oszustów

24-07-2014, 14:44

Cyberprzestępcy niczym dziennikarze starają się trzymać rękę na pulsie i używają najświeższych wiadomości jako przynęty wspomagającej wymuszanie kliknięć „Lubię to” na Facebooku. To najmniej bolesny scenariusz. Gorzej, jeśli uda się im przekonać nieostrożnego internautę, by zapisał się do płatnej subskrypcji SMS.

Rzekomy film z zestrzelenia malezyjskiego Boeinga

Schemat działania jest taki sam jak zwykle – na profilu znajomego widzimy treść, która podszywa się pod gorącego newsa z fałszywego portalu informacyjnego. Miniatura zdaje się sugerować, że został nagrany film z zestrzelenia samolotu, o którym od tygodnia rozpisują się media.

Kliknięcie w link powoduje wyświetlenie się okna filmu i reklamy. Gdy zamkniemy reklamę (strona poprosi o podwójne kliknięcie), „news” pojawi się na naszej facebookowej tablicy, a znajomi pomyślą, że udostępniliśmy film celowo.

To oczywiście nie wszystko – strona z rzekomym filmem informuje, że materiał będziemy mogli obejrzeć dopiero po wpisaniu kodu wysłanego na naszą komórkę. Radzimy tego nie robić: filmu  i tak nie zobaczymy, zapiszemy się za to do płatnej subskrypcji SMS, z której ciężko będzie później zrezygnować.

Strona wymuszająca lajki

Wróćmy jeszcze do wymuszania kliknięć „Lubię to” na Facebooku. Działalność tego rodzaju nazywana jest likejackingiem i polega na tworzeniu emocjonalnych, kontrowersyjnych treści, które są udostępniane na tablicach użytkowników za pomocą złośliwego kodu. Właściciele stron mogą dzięki temu pozyskać dodatkowe „polubienia” i odnotować znaczny wzrost liczby wizyt (zob. Likejacking na Facebooku - co to jest i jak się przed tym bronić).

Jak zwykle w takich przypadkach, radzimy uważać na to, w co klikamy, zwłaszcza jeżeli informacja jest sensacyjna, a wiadomości o takiej samej lub zbliżonej treści widnieją na tablicach kilku naszych znajomych.


Źródło: AVG
Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
  
znajdź w serwisie

RSS  
RSS  

RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  
« Wrzesień 2021»
PoWtŚrCzwPtSbNd
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
27282930