Rząd: nowe propozycje współpracy z obywatelami

05-03-2010, 08:25

Szczegółowe propozycje dotyczące współpracy ze "społeczeństwem informacyjnym" przedstawiła wczoraj Kancelaria Premiera na swojej stronie. Dokument uwzględnia uwagi do wcześniejszych propozycji z 18 lutego. Można się z niego dowiedzieć więcej na temat "grupy inicjatywnej", która określi zasady konsultowania ustaw online.

Przypomnijmy, że 5 lutego odbyło się spotkanie premiera z "internautami" i blogerami. Było ono wynikiem przyjęcia przez rząd kontrowersyjnej "ustawy hazardowej", która mogła wprowadzić Rejestr Stron i Usług Niedozwolonych.

18 lutego Kancelaria Premiera opublikowała propozycje współpracy rządu z obywatelami w zakresie praw podstawowych w sferze nowych technologii. Rząd zaproponował wtedy utworzenie"platformy komunikacyjnej online", która umożliwi zapoznanie się z istniejącymi projektami aktów prawnych oraz powiązanymi z nimi dokumentami. Zasady funkcjonowania tej platformy miała określić "grupa inicjatywna" składającą się z przedstawicieli pięciu środowisk: internautów, przedsiębiorców, ekspertów, organizacji pozarządowych oraz rządu.

Wczoraj rząd przedstawił kolejne, bardziej uszczegółowione propozycje. Zostały one wypracowane podczas spotkania ministrów: Michała Boniego, Magdaleny Gaj, Witolda Drożdża, Jacka Kapicy, a także przedstawicieli Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Rządowego Centrum Legislacji i Zespołu Doradców Strategicznych Premiera.

Propozycje są dostępne w dokumencie PDF (2 strony). W skrócie przedstawiają się następująco:

  1. Do 15 marca zostanie wydłużony czas zgłaszania uwag do projektu platformy internetowej o legislacji rządowej. Projekt dostępny jest pod adresem: http://www.rcl.bip-e.pl/portal.php?serwis=rcl&dzial=219&id=1640&search=10455, a uwagi można zgłaszać na adres traszczepkin(at)rcl.gov.pl.
  2. Grupa inicjatywna powinna być wyłoniona do 12 marca.
  3. Grupa inicjatywna może liczyć 20 osób. Przedstawiciele obywateli w tej grupie mogą być wybrani przez internet, np. w ramach plebiscytu na stronie zapytajpremiera.pl lub innej. Ogólnopolskie Forum Organizacji Pozarządowych mogłoby pomóc w wyłonieniu przedstawicieli organizacji pozarządowych. Eksperci powinni zostać wyłonieni w wyniku pierwszego spotkania "grupy inicjatywnej".
  4. Przedstawicielami strony rządowej w "grupie inicjatywnej" będą ministrowie Michał Boni, Witold Drożdż, Magdalena Gaj, a także wiceprezes Rządowego Centrum Legislacji Piotr Gryska.
  5. Pierwsze spotkanie grupy inicjatywnej mogłoby się odbyć w dniu 15 marca (poniedziałek) o godz. 12:00 w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.

Powyższe propozycje stanowią informacje o kolejnych etapach prac nad "e-konsultacjami" i generalnie pokazują, że rząd nadal dąży do współpracy internautami. Wiele osób na to czekało, co jednak nie oznacza, że do propozycji nie można mieć żadnych zastrzeżeń.

Ciekawe uwagi przedstawia prawnik Piotr Waglowski w swoim serwisie Vagla.pl. Przede wszystkim nie wiadomo, w jakim formalnym trybie są zgłaszane propozycje rządu. Poza tym koncepcja "grupy inicjatywnej" wydaje się nie do końca przemyślana, bo trudno określić kim tak naprawdę mieliby być przedstawiciele "środowiska obywateli". Chodzi o osoby wybrane przez internautów, ale to nierzadko także przedstawiciele "środowiska ekspertów" lub organizacji pozarządowych.

Wszelkie uwagi do propozycji rządu można zgłaszać na adres, który wskazano w dokumencie.


Źródło: KPRM
Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
  
znajdź w serwisie

RSS  
RSS  

RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  
« Wrzesień 2021»
PoWtŚrCzwPtSbNd
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
27282930