Przepisy dotyczące e-faktur są bardziej przyjazne podatnikom niż proponowane w poselskim projekcie zmiany do ustawy o VAT.
reklama
Projekt poselski zakłada wprowadzenie do ustawy o VAT regulacji dotyczących faktur elektronicznych. Zgodnie z nimi w obrocie tymi fakturami stosowane mają być wyłącznie ściśle określone metody gwarantujące integralność treści i autentyczność przesyłanej e-faktury w postaci np. zaawansowanego podpisu elektronicznego. Projekt poselski zakłada też uchylenie art. 106 ust. 10 ustawy o VAT, co skutkować będzie zaostrzeniem kryteriów dotyczących przesyłania faktur i utratą mocy rozporządzenia ministra finansów z 17 grudnia 2010 r. w sprawie przesyłania faktur w formie elektronicznej, zasad ich przechowywania oraz trybu udostępniania organowi podatkowemu lub organowi kontroli skarbowej.
Zdaniem rządu projektowane zmiany dotyczące fakturowania elektronicznego nie powinny być regulowane ustawowo. Skomplikowałoby to relacje między zaproponowanymi przez posłów przepisami a rozwiązaniami ujętymi w rozporządzeniu ministra finansów z 28 listopada 2008 r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia z VAT. W opinii rządu obowiązujące od 1 stycznia 2011 r. przepisy regulują sprawy związane z elektronicznym fakturowaniem w sposób bardziej liberalny i przyjazny dla podatników niż propozycje poselskie.
Więcej szczegółów w Gazecie Prawnej w artykule pt. Rząd nie chce zmian w e-fakturach
Anna Rymaszewska
Aktualności
|
Porady
|
Gościnnie
|
Katalog
Bukmacherzy
|
Sprawdź auto
|
Praca
biurowirtualnewarszawa.pl wirtualne biura w Śródmieściu Warszawy
Artykuł może w treści zawierać linki partnerów biznesowych
i afiliacyjne, dzięki którym serwis dostarcza darmowe treści.
*