Podobno nasz wewnętrzny zegar tyka swoim rytmem, poza kontrolą świadomości. To właśnie on jest głównym sprawcą naszych przyzwyczajeń. Mówi się, że wczesne pobudki lub wylegiwanie się do południa są wymuszone przez ów wewnętrzny czasomierz. Co więcej, istnieje przekonanie, iż każdy z nas funkcjonuje w absolutnie różnym rytmie biologicznym. Na tej podstawie utkano powtarzane mity o nocnych markach i rannych ptaszkach.
reklama
Stwierdzenie „Spóźniam się do pracy, bo nie jestem rannym ptaszkiem” nie jest smutnym faktem, determinowanym przez kod DNA, lecz (powiedzmy to!) mocno naciąganą wymówką.
Nie możemy dokonać przejrzystego podziału ludzkości na sowy i skowronki. Są przecież tacy, którzy deklarują przynależność do obu kategorii lub też nie identyfikują się z żadną z nich. Jedynie obserwując siebie, możemy wypracować swój własny rytm, który umożliwi nam efektywne działanie.
Rytm biologiczny można porównać bardziej do preferencji niż do bezwarunkowego odruchu. Jeśli w swoim przekonaniu jesteśmy sowami, wówczas z powodzeniem możemy wieczorami wykonywać pracę wymagającą koncentracji. Jednakże nie oznacza to wcale, że rano nie wykonamy żadnego sensownego zadania. Rytm biologiczny z powodzeniem można wyregulować dzięki solidnemu rytmowi dnia. Mimo wszystko, zamiast nieustannie walczyć z naturą, warto uczynić z niej sprzymierzeńca.
Aby efektywnie funkcjonować w czasie dnia, trzeba… dobrze się wyspać. Nie oznacza to wcale, że aby utrzymać rześkość umysłu przez cały dzień, konieczne jest przespanie 10 godzin ciurkiem. Wręcz przeciwnie! Nadmiar snu wcale nie jest korzystny. Budzimy się późno i bardzo często jesteśmy… zmęczeni długim snem! Nie mówimy tutaj o odsypianiu zarwanych nocy, które – nota bene – całkowicie destabilizują organizm i wywołują zmęczenie utrzymujące się nawet przez kilka dni. Bardzo ważna i zwykle lekceważona jest higiena snu. Niestety wiele osób kompletnie ignoruje wpływ jakości wypoczynku na jakość pracy. Stosując podstawowe zasady higieny snu, można czuć się wypoczętym już po 6 godzinach.
Zanim zaplanujesz swój tygodniowy grafik, weź pod uwagę tryb wykonywanej pracy. To, w jaki sposób pracujesz, zależy od wielu czynników. Przedstawiamy niżej kilka zmiennych, które należy wziąć pod uwagę.
A. Intensywność pracy
Jeśli pracujesz fizycznie, z pewnością pod koniec dnia jesteś zmęczony i wcześniej udasz się na spoczynek. Wykonując pracę stricte intelektualną, wieczorami nie potrzebujesz natychmiastowego odpoczynku, natomiast nie powinieneś wstawać zbyt wcześnie, aby nie odczuć szybko znużenia w czasie dnia pracy.
B. Czas pracy
Pracując w regularnych porach, łatwo kontrolujesz plan dnia. Jeśli jednak pracujesz w trybie zmiennym, musisz dostosować się do zmiennego grafiku. Ta sytuacja jest zdecydowanie trudniejsza, jednak możesz uregulować rytm, dbając o powtarzalność zmian.
C. Tryb pracy
Mając pracę statyczną, bardzo szybko wypracujesz rytm dnia. W zawodach, w których liczy się szybkie reagowanie i okresowo występuje zjawisko deadlines, często konieczna jest mobilizacja sił w określonych dniach tygodnia lub miesiąca. I właśnie ta periodyczność może posłużyć za punkt zaczepienia w czasie wypracowania rytmu tygodnia i miesiąca.
Wypracowanie rytmu tygodnia i miesiąca w dużej mierze zależy od znajomości własnych przyzwyczajeń i preferencji. Bądź wnikliwym obserwatorem swojego dnia. Wyciągaj wnioski, testuj różne rozwiązania i wypracuj swój własny rytm, a już po kilku dniach jego stosowania zauważysz znaczną poprawę efektywności.
Na koniec kilka dobrych rad, podsumowujących zgromadzoną wiedzę:
Poradę dla czytelników Dziennika Internautów przygotowała Katarzyna Matczuk, project manager agencji MindFizzer, odpowiedzialna za serwis Leadertask.pl.
MindFizzer jest wyłącznym dystrybutorem rodziny Organizerów LeaderTask, oprogramowania wspierającego efektywność osobistą i zarządzanie projektami. Wśród oprogramowania marki LeaderTask znajdują się zarówno Organizery osobiste – na PC i PDA, jak i wersje sieciowe dla firm, ułatwiające zarządzanie zadaniami w grupie.
Aktualności
|
Porady
|
Gościnnie
|
Katalog
Bukmacherzy
|
Sprawdź auto
|
Praca
biurowirtualnewarszawa.pl wirtualne biura w Śródmieściu Warszawy
Artykuł może w treści zawierać linki partnerów biznesowych
i afiliacyjne, dzięki którym serwis dostarcza darmowe treści.
*