Najwięcej ofert pracy w pierwszym kwartale br. oferowały branże: handel i sprzedaż, bankowość i zaawansowane technologie – wynika z raportu Pracuj.pl. Branża IT znalazła się na 9 miejscu ale godne podkreślenia jest to, że firmy poszukujące informatyków nie mają łatwo z rekrutacją i muszą o pracowników powalczyć.
reklama
Raport "Rynek pracy specjalistów I kwartał 2008" został przygotowany na podstawie analizy 56126 ofert pracy, które zostały zamieszczone w I kwartale 2008 roku w portalu Pracuj.pl. Analiza dotyczy wyłącznie miejsc pracy oferowanych w przedsiębiorstwach osobom z wyższym wykształceniem.
W I kwartale 2008 roku najwięcej ofert pracy miały do zaoferowania branże handel i sprzedaż (ponad 12 tys.) oraz finansowa (blisko 7 tys.). W sumie stanowiły one jedną trzecią wszystkich ofert. W pierwszej piątce znalazły się również: telekomunikacja i zaawansowane technologie, budownictwo i nieruchomości oraz przemysł ciężki. Branża IT znalazła się na 9 miejscu (2,20% wszystkich ofert).
Najmniej ofert pochodziło z przemysłu chemicznego oraz turystyki, hotelarstwa i gastronomii, a także z branży usług prawnych, choć w porównaniu do IV kwartału ubiegłego roku liczba propozycji z tego sektora wzrosła o 26%.
Analiza oferty pracy według działów w firmach również wykazuje ogromny popyt na pracowników działów handlowych. W I kwartale tego roku bardzo poszukiwani byli także pracownicy działów technologicznych oraz księgowości. Na kolejnych miejscach uplasowały się działy: IT – oprogramowanie oraz obsługi klienta i call center. Najmniej kandydatów poszukiwano do działów tłumaczeń.
Rynek pracownika i pracodawcy
Eksperci Pracuj.pl postanowili także zbadać rynek pracownika, analizując zainteresowanie ofertami z poszczególnych branż i działów. W ten sposób powstał unikalny wskaźnik Pracuj Index. Najwyższy dodatni Pracuj Index wskazuje branże, odnotowujące największe problemy z rekrutacją pracowników
Z zestawienia firm pod tym względem wynika, że o rynku pracownika możemy mówić w przypadku telekomunikacji i zaawansowanych technologii; bankowości, finansów i ubezpieczeń; przemysłu ciężkiego, IT, handlu i sprzedaży oraz budownictwa i nieruchomości, a także w odniesieniu do przemysłu lekkiego.
Z rynkiem pracodawcy mamy natomiast do czynienia w branżach: turystyka, hotelarstwo, gastronomia oraz prawo i obsługa prawna; edukacja, kształcenie, szkolenia; transport, logistyka oraz przemysł farmaceutyczny; branża FMCG; przemysł chemiczny, a także marketing, media i reklama. W tych branżach to pracodawcy dyktują warunki zatrudnienia i mogą przebierać w kandydatach zainteresowanych ofertami pracy. Największy wybór mają pracodawcy z branż o najniższym ujemnym wskaźniku Pracuj Index – obsługi prawnej i turystyki.
Aktualności
|
Porady
|
Gościnnie
|
Katalog
Bukmacherzy
|
Sprawdź auto
|
Praca
biurowirtualnewarszawa.pl wirtualne biura w Śródmieściu Warszawy
Artykuł może w treści zawierać linki partnerów biznesowych
i afiliacyjne, dzięki którym serwis dostarcza darmowe treści.
*