Ruszyła nowa wersja del.icio.us

01-08-2008, 16:46

Del.icio.us - popularny serwis umożliwiający kolekcjonowanie, opisywanie i współdzielenie linków do ulubionych stron internetowych - wystartował w nowej odsłonie. Do najważniejszych zmian należy modyfikacja infrastruktury serwerowej mająca na celu szybsze działanie witryny pod rosnącym obciążeniem, z serwisu korzysta już bowiem 5 mln użytkowników.

Jak na oficjalnym blogu usługi podkreślają jej twórcy, dzięki modernizacji serwerów zniknął problem okresowego zapychania się serwisu i spadku wydajności. Przy okazji doszło do rezygnacji z kropek w nazwie i adresie strony. Obowiązującą od teraz domeną jest delicious.com, choć dotychczasowa - del.icio.us - nadal działa.

Inicjatorzy zmian przekonują, że kropki w adresie stanowiły spore utrudnienie dla użytkowników, którzy wpisując go często się mylili - cyberprzestępcy łatwo mogli skierować ich na fałszywą stronę.

Wraz ze zmianą adresu nieznacznej modyfikacji uległo logo witryny. Spośród innych nowości warto wymienić wydłużenie opisów zakładek z 255 do 1000 znaków. Pojawiła się możliwość alfabetycznego sortowania linków, poprawiono też mechanizm wyszukiwania. Znacznie zmodyfikowano też interfejs serwisu, w tej kwestii zdania są jednak podzielone.

Screen odświeżonego serwisu Delicious
fot. Delicious - Screen odświeżonego serwisu Delicious
"Wrażenie po wejściu jest naprawdę bardzo pozytywne - serwis stał się bardziej przejrzysty, jednocześnie zachowując fragmenty swojego starego stylu. Jeżeli ktoś uważa, że prostota nie może być ładna - niech przyjrzy się temu serwisowi" - zachęca Paweł Cebula na blogu vBeta.pl.

Natomiast Grzegorz Marczak na blogu AntyWeb pisze: "Muszę przyznać, że po tak długim okresie oczekiwania jestem trochę rozczarowany. Wprawdzie trudno jest mi wyobrazić sobie jakieś rewolucyjne funkcje, które mógłby wprowadzić ten serwis, ale spodziewałem się naprawdę czegoś więcej niż poprawa grafiki i interfejsu (zmiany w infrastrukturze są oczywiście też ważne)".


Następny artykuł » zamknij

Źródło: Delicious
Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
  
znajdź w serwisie


RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy