Rusza nowy unijny organ ds. telekomunikacji

29-01-2010, 10:24

Wczoraj spotkali się przedstawiciele regulatorów telekomunikacyjnych z 27 państw członkowskich, którzy są członkami nowego Organu Europejskich Regulatorów Łączności Elektronicznej (BEREC). Został on ustanowiony na mocy przepisów wchodzących w skład tzw. pakietu telekomunikacyjnego. Organ ma zagwarantować m.in. uczciwą konkurencję na rynku europejskim.

Przypomnijmy, że pod koniec listopada 2009 przyjęty został unijny pakiet reform sektora telekomunikacji, a w grudniu nowe przepisy weszły w życie. O pakiecie było głośno z powodu przepisów dotyczących praw internautów, ale reguluje on również inne istotne kwestie np. ma gwarantować krótsze przenoszenie numerów. Przegląd wszystkich reform można znaleźć w innym tekście DI.

>>> Przeczytaj: Jakie zmiany wprowadza Pakiet telekomunikacyjny

W Pakiecie telekomunikacyjnym znalazły się m.in. przepisy mówiące o utworzeniu nowego organu o nazwie BEREC (Body of European Regulators for Electronic Communications). Organ ten ma zastąpić "swobodną współpracę za zamkniętymi drzwiami", która według KE funkcjonowała w Europejskiej Grupie Regulatorów (ERG). BEREC zastąpi ERG, która mogła podejmować decyzje wyłącznie na zasadzie jednomyślności, a przy tym nie była włączona w unijne procesy regulacyjne.

Wczoraj miało miejsce pierwsze spotkanie członków BEREC. W skład organu wchodzą szefowie 27 krajowych organów regulacji telekomunikacji, a jego prace wspomaga urząd, który zapewnia wsparcie specjalistyczne i administracyjne.

Nowy organ ma przygotowywać ważne fachowe opinie dotyczące funkcjonowania rynku telekomunikacyjnego w UE. BEREC będzie także sprawował funkcje doradcze, wspierające i uzupełniające w stosunku do niezależnych prac krajowych regulatorów rynku telekomunikacyjnego, zwłaszcza związanych z decyzjami regulacyjnymi o zakresie transgranicznym.

Część decyzji będzie podejmowana większością dwóch trzecich głosów. Zwykła większość wystarczy w przypadku opinii wydawanych przez BEREC w kontekście przeprowadzanych przez Komisję analiz środków, jakie zostały jej zgłoszone przez krajowych regulatorów. Zdaniem KE BEREC będzie odgrywał "kluczową rolę w zapewnieniu spójnej regulacji w całej Europie i wzmocnieniu wspólnego rynku telekomunikacyjnego".

Nie wiadomo jeszcze, jak ważne opinie wyda BEREC, ale już wiadomo, że trzeba wybrać dla tego urzędu nową siedzibę. Decyzja w tej sprawie będzie wymagała jednomyślności wśród rządów wszystkich 27 państw członkowskich. Tymczasową siedzibą BEREC będzie Bruksela.


Źródło: Komisja Europejska
Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
  
znajdź w serwisie

RSS  

RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  
« Czerwiec 2021»
PoWtŚrCzwPtSbNd
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930