Rockmelt - przeglądarka od twórcy Netscape

15-08-2009, 14:47

Rockmelt to projekt nowej przeglądarki internetowej, która otrzymała błogosławieństwo od Marca Adreessena, twórcy pierwszej aplikacji do przeglądania zasobów internetu - Netscape Navigator. Kluczem do sukcesu ma być zaprojektowanie całkowicie nowej przeglądarki od podstaw z uwzględnieniem funkcji społecznościowych.

Przeglądarka Rockmelt tworzona przez Erica Vishra i Tima Howesa z firmy Opsware, założonej przez Marca Andreessena, będzie wyposażona w funkcje umożliwiające wygodne korzystanie z portali społecznościowych, w szczególności z największego z nich - Facebooka, którego Andreessen jest dyrektorem.

Póki co szczegóły nie są znane. Jak podaje New York Times w artykule Netscape Founder Backs New Browser, twórcy Rockmelt na początku koncentrują się na nadążaniu za ewolucją sieci i asymilacją technologii internetowych wszechobecnych w Web 2.0. Warto dodać, że projekt o podobnych założeniach, włącznie z uwypukleniem funkcji społecznościowych, istnieje od kilku lat - to przeglądarka Flock (oparta na silniku Firefox), która pomimo wpompowania w nią milionów dolarów wciąż jednak nie osiągnęła takiej masy krytycznej użytkowników, która pozwoliłaby na zaistnienie tej marce w rankingach.

Z pewnością wybicie się na rynku przeglądarek będzie dla Rockmelt trudnym wyzwaniem i nie wiadomo, czy powiązane z nią nazwisko twórcy Netscape będzie traktowane jako dobra karta. Jak pokazują najnowsze badania, trzy ostatnie odsłony Internet Explorera - który nota bene wymiótł (dosłownie) Netscape z pozycji lidera przeglądarek w latach 90. - posiadają 68 proc. udziałów w światowym rynku przeglądarek. Na drugim miejscu jest Firefox z 23 proc. Nie można również lekceważyć dziecka Google - przeglądarki Chrome - która pomimo niedługiego życia szybko zyskuje coraz więcej nowych zwolenników, choć do osiągnięcia pozycji zagrażającej Internet Explorerowi czy Firefoksowi jeszcze daleko. Odsetek użytkowników Chrome waha się póki co w granicach 2 proc.

Jak widać, twórców Rockmelt czeka trudne zadanie. Andreessen w wywiadzie dla NYTimes zauważa, że jest mnóstwo rzeczy, które zrobiono by inaczej, gdyby zbudować przeglądarkę od podstaw. Teraz wspierana przez niego grupa ma taką szansę. Czas pokaże, czy ją wykorzysta i czy zmiana paradygmatu i zaprojektowanie silnika przeglądarki od podstaw okaże się kluczem do sukcesu.


Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
  
znajdź w serwisie


RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy