RockMelt: nowa przeglądarka wymagająca Facebooka (wideo)

08-11-2010, 09:06

Można już testować RockMelt - przeglądarkę internetową, której rozwój wspiera twórca Netscape. RockMelt to pierwsza przeglądarka, która wymaga konta w serwisie społecznościowym. W zakresie interfejsu nie wprowadza ona wielu nowości, ale znacznie upraszcza te czynności, które często wykonują fani internetowych społeczności.

Czas zwiększonych wydatków zbliża się nieubłaganie.

>> Sprawdź konto z kartą otwartą na dzisiaj <<

0 zł za prowadzenie rachunku, użytkowanie karty debetowej i wypłaty gotówki!


Dziennik Internautów wspominał o przeglądarce RockMelt w sierpniu ubiegłego roku. Już wtedy było wiadomo, że produkt będzie zorientowany na serwisy społecznościowe. Otrzymał on błogosławieństwo (i wsparcie finansowe) od Marca Adreessena, twórcy pierwszej aplikacji do przeglądania zasobów internetu - Netscape Navigator.

Teraz wiadomo trochę więcej. Twórcami przeglądarki RockMelt są Tim Howes i Eric Vishria. Zbudowali oni aplikację na bazie Chromium - otwartego projektu, z którego czerpie Google, tworząc swoją przeglądarkę Google Chrome. Baza technologiczna nie jest więc żadna nowością.

Nowością nie jest też pomysł na przeglądarkę społecznościową. Od roku 2006 można korzystać z dość udanej przeglądarki Flock bazującej na Firefoksie. Nie brakuje też społecznościowych rozszerzeń do przeglądarek. Zatem co nowego wprowadza RockMelt?

Chmurowa przeglądarka

Najważniejszą cechą RockMelt jest chyba to, iż przeglądarka ta po prostu wymaga od internauty konta na Facebooku. Czyni to z przeglądarki coś w rodzaju usługi chmurowej. Internauta dosłownie loguje się do przeglądarki i otrzymuje dostęp do swoich ulubionych usług, zakładek i ustawień niezależnie od urządzenia, na którym pracuje.

Po zalogowaniu przeglądarka wypełni się danymi z Facebooka. Użytkownik zobaczy swój awatar w lewym górnym rogu, a poniżej na wąskim panelu znajdzie się lista jego ulubionych znajomych. Można dzięki niej sprawdzić ich status lub wpisać coś na ich tablicy.

Na podobnym panelu po prawej stronie znajduje się lista ulubionych serwisów. Wybierając pozycję z tych list, rozwiniemy "dymki", za pomocą których można zobaczyć, co dzieje się na Facebooku, opublikować wpis na Twitterze itd.

>>> Czytaj: Internet Explorer 9 najlepszy w HTML5?

Dzięki RockMelt użytkownik nie musi wiele razy odwiedzać tych samym stron. Przeglądarka śledzi zmiany na ulubionych stronach i po jej otworzeniu użytkownik jest powiadamiany o czekających na niego treściach. 

Przeglądarka ułatwia też wyszukiwanie. Wyniki z Google'a ukazują się w rozwijanym menu, a strony wyświetlają się w głównym oknie przeglądarki. Wszelkimi przeglądanymi stronami można się szybko podzielić z innymi, korzystając z przycisku SHARE umieszczonego między paskiem adresu a paskiem wyszukiwania.

Przeglądarka jest dostępna dla użytkowników systemów Mac i Windows. Osoby zainteresowane uzyskaniem zaproszenia do testów powinny odwiedzić stronę www.rockmelt.com. Należy pamiętać, że dostępna wersja przeglądarki to beta, która może mieć pewne błędy.

>>> Czytaj: IE ma już mniej niż 50% rynku

Czy RockMelt może zmienić rynek? Wydaje się, że tak. Nie jest to wielka rewolucja, ale warto zauważyć, że zmian na rynku najczęściej dokonują takie produkty, które są podobne do poprzednich i jedynie obierają nowy kierunek za pomocą drobnych usprawnień. Produkty całkowicie nowatorskie są zwykle odrzucane, nie przyjmują się na rynku. Aby to zrozumieć, wystarczy spojrzeć na niewypały Microsoftu i udane produkty Apple.

RockMelt jest na tyle podobny do innych przeglądarek, aby bez obaw sięgnęło po niego wielu internautów. Jest jednocześnie na tyle nowatorski, aby zmienić sposób patrzenia na przeglądarkę i funkcje, jakie powinna ona posiadać. 

Poniżej film prezentujący możliwości RockMelt:


Źródło: RockMelt


Sprawdź, który bank może zaproponować Ci najtańsze kredyty gotówkowe, najlepsze kredyty hipoteczne, kredyty dla firm, bezpłatne konta osobiste, konta firmowe czy najlepiej oprocentowane lokaty >>
Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
To warto przeczytać
  
znajdź w serwisie

RSS  
RSS  

RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  
Jak czytać DI?
RSS
Copyright © 1998-2021 by Dziennik Internautów Sp. z o.o. (GRUPA INFOR PL) Wszelkie prawa zastrzeżone.