Apple Facebook Google Microsoft badania bezpieczeństwo patronat DI prawa autorskie serwisy społecznościowe smartfony

Robaki tyją i robią się złośliwsze...

16-04-2008, 10:37

W lutym największy szkodliwy program miał rozmiar ponad 200 MB. Już w marcu  ten rekord został poprawiony na ponad 300 MB. Robaki pobiły też nowe rekordy w dziedzinie pazerności i liczby modyfikacji – wynika z listy najbardziej charakterystycznych szkodników opracowanej przez firmę Kaspersky Lab.

Ranking najbardziej charakterystycznych szkodników nie stanowi informacji o rozmiarach światowych infekcji oraz o realnym poziomie zagrożenia, ale w interesujący sposób pokazuje możliwości i uciążliwość poszczególnych robaków i trojanów.

W tym miesiącu najbardziej pazernym wśród internetowych robaków okazał się Banker.zq, który jednocześnie zaatakował 109 różnych. To duży wzrost, bo lider lutego – Banker.cjj – atakował zaledwie 44 banki. Jeśli zaś chodzi o robaki atakujące systemy płatności online, to marcowym zwycięzcą w tej kategorii jest Banker.etk, który uderza w użytkowników trzech systemów płatności.

W kategorii "najbardziej ukradkowy program" zwyciężył trojan Delf.ain, który został spakowany przy użyciu dziesięciu różnych algorytmów kompresji. Nie przekracza to jeszcze rekordu, ale jest godne odnotowania.

Najmniejszym szkodnikiem marca był FormatC.r – jest to programik o wadze zaledwie 16 bajtów, który potrafi jednak zniszczyć całą zawartość dysku C:. Nie jest to jednak rekordzista – zwycięzca z ubiegłego miesiąca "ważył" zaledwie 12 bajtów.

Tytuł największego szkodliwego programu po raz kolejny przypadł robakowi z rodziny Haradong. Mówiąc dokładnie chodzi o Haradong.fj,  który może się pochwalić monstrualnym rozmiarem 305 MB! To aż o 79 MB więcej niż w przypadku lidera z ubiegłego miesiąca.

Za program najbardziej szkodliwy w tym miesiącu uznano backdoora Rbot.gen. Programy z tej rodziny wykorzystują szereg metod mających na celu wyłączanie wielu rozwiązań antywirusowych. Z kolei najbardziej rozpowszechniony szkodliwy program w ruchu pocztowym to nadal Netsky.q, który w marcu stanowił 37,39% całego zainfekowanego ruchu pocztowego.

Najbardziej rozpowszechnioną w ubiegłym miesiącu rodziną robaków była rodzina Hupigon. Analitycy z Kaspersky Lab wykryli w marcu aż 3381 modyfikacji tego szkodnika. Dla porównania – zwycięzca kategorii z ubiegłego miesiąca posiadał 1092 modyfikacji.


Aktualności | Porady | Gościnnie | Katalog
Bukmacherzy | Sprawdź auto | Praca


Artykuł może w treści zawierać linki partnerów biznesowych
i afiliacyjne, dzięki którym serwis dostarcza darmowe treści.

              *              

Źródło: Kaspersky Lab